ЕВРОПА У ПАКЛУ КОРОНЕ: Многе државе закључане у потпуности, а како то утиче на привреду Србије?
Главни спољнотрговински партнер у прошлој години, појединачно посматрано, била је Немачка
И поред убрзане и масовне вакцинације, земље широм Европе и даље пооштравају епидемиолошке мере, јер су болнице препуне пацијентима који су заражени корона вирусом.
Представници савезне и покрајинске владе Немачке одлучили су да оштре епидемиолошке мере остану на снази до 28. марта. Аустрија и Италија одређене области и градове стављају у потпуне карантине како би се спречило ширење британског, заразнијег соја вируса Covid-19.
Мерама затварања привреде неких од главних економских партнера Србије врши се додатни притисак на пословање.
СЛОВЕНЦИ ИМАЈУ ПРОБЛЕМА СА ИЗВОЗОМ: Спољнотрговинска размена у осетном паду
ДОБРЕ ВЕСТИ ЗА ГРАЂАНЕ СРБИЈЕ: Ускоро више од 1.000 нових радних места, нове фабрике на три локације
КУКУРУЗ И СОЈА НАСТАВЉАЈУ ДА РАСТУ: Забележене рекордне цене, житарица на деветогодишњем максимуму
- Тренутно затварање економија у ЕУ имаће за последицу мањи прилив поруџбина са тог тржишта, што ће несумњиво утицати на слабљење динамике домаће индустријске производње и посебно на пад извозних активности. Смањиће се и увоз, примарно сировина и репроматеријала -
сматра Саша Ђоговић, аутор билтена "Макроекономска кретања у Србији".Проф. др Зоран Грубишић, редовни професор Београдске банкарске академије сматра да Србија неће осетити никакве директне последице затварања земаља ЕУ.
- Последице по српску економију могу да се разматрају у неким минималним варијантама, ако ће становници тих земаља куповати мање производа јер су под "кључем", па ће самим тим куповати и мање производа са српског тржишта који се у тим земљама извозе. Међутим, аранжмани по питању извоза су већ склопљени, заиста сматрам да су минимални ефекти када се тако посредно размишља - оцењује Грубишић.
Грубишић чак сматра да би хипотетички, lockdown у земљама које су главни економски партнери Србије можда могао да делује мотивишуће на наше грађане који ће новац уместо у тим земљама трошити овде јер не могу да путују.
- Од самог затварања држава централне Европе, Србије не би требало да осети никакве нагативне ефекте - закључује Грубишић.
Главни спољнотрговински партнер у прошлој години, појединачно посматрано, била је Немачка, и у извозу (2,2 милијарде евра) и у увозу (3.12 милиона евра). У извозу, за Немачком следе Италија (извезено робе за 1,43 милијаде евра) и Босна и Херцеговина (1,2 милијарде евра). У увозу, на другом месту је Кина (2.87 милијарди евра) а трећа је Италија (1,92 милијарде евра).
Саша Ђоговић каже да би Србија како би што лакше поднела кризу требало да се фокусира на јачање капиталних инвестиција, како оних инфраструктурних, тако и у области заштите животне средине, како би се на тај начин подизале домаће привредне активности.
- У условима пандемијске кризе треба смањити издатке за безбедносни сектор, односно набавку нове опреме, сем најнужније, а примат дати улагањима у нове технологије и иновације које се могу комерцијализовати и кроз јавно-приватна партнерства, а посебно иновације из биомедицине и екологије - наглашава Ђоговић.