ЕВРОПА УВОДИ НОВА ПРАВИЛА? Да ли ће минималац бити једнак у Хрватској, Немачкој и Бугарској?
Заступници наглашавају да законом прописана минимална плата мора бити изнад границе сиромаштва
Кренуло је са Убером, а данас се све више бизниса жели претворити у платформе и зато ЕУ планира да уведе минималну плату на нивоу Уније.
Заступници Европског парламента траже да се за запослене разнородних онлајн платформи пропишу минимална плата и минимални радни услови, те да им се омогући да боље балансирају између пословног и приватног живота.
- Европска унија једна је од најбогатијих регија у свету, али 95 милиона Европљана живи на рубу сиромаштва - рекла је Озлем Демирел, заступница Уједињене европске левице/Нордијске зелене левице.
ЈОШ ЈЕДНА КОМПАНИЈА НИЈЕ НА ОДМЕТ: Илон Маск гради нову фабрику у Тексасу
ВРЕДНОСТ СТАНОВА НА ЈУГУ ПОЛЕТЕЛА: У Нишу цена квадрата ПАПРЕНА, стручњаци објаснили како је дошло до скока
ШТА ЋЕМО СА ЕКОНОМИЈОМ АКО СЕ СРБИЈА ПОНОВО ЗАТВОРИ? Која група радника може бити највише погођена овим мерама
- Не смемо да допустимо да економски циљеви надјачају социјалну заштиту - истакла је.
Европарламентарци су поздравили предлог Европске комисије да се изда директива о примереним минималним платама, описавши га као важан корак на путу до тога да је свако адекватно плаћен за свој рад, те да може да учествује у друштвеној заједници.
Заступници наглашавају да законом прописана минимална плата мора бити изнад границе сиромаштва и да послодавци од минималне плате не би смели да одбијају трошкове рада попут смештаја, послом условљене униформе, алат, личну заштиту и другу опрему.
Речено је и да се законодавни оквир о минималним условима рада мора примењивати на све раднике, па и на атипичне делатнике у дигиталној економији који често раде у несигурним условима.
Ти радници, држе европарламентарци, морају да буду покривени постојећим законима о раду и социјалној нези, а мора им се допустити и колективно остваривање права.
Заступници држе да се женама, с обзиром на то да им у већој мери прете сиромаштво и искључење из друштва, мора осигурати приступ приступачним и квалитетним услугама бриге о деци. Уз то, речено је и да се мора наставити с радом на елиминацији разлика у финансијској компензацији жена и мушкараца.
Према дефиницији Евростата, када појединац ради више од пола године, а расположив му је доходак мањи од 60 одсто средњег прихода домаћинства након социјалних трансфера (на пример, новчана подршка за новорођено дете, инвалиднина и накнада за топли оброк), тада му прети сиромаштво запослених.
Евростатови подаци показују да се 9,4 одсто становништва Уније у 2018. години налазило на рубу сиромаштва.