ЕЦБ: Банке у Великој Британији и ЕУ да се спреме и за "тврди" Брегзит
Према том сценарију, Британија би потпуно изашла из ЕУ и зоне слободне трговине у марту 2019. године
Сабине Лаутеншлегер, потпредседница Одбора Европске централне банке за контролу банака, изјавила је данас да 12 банака дефинитивно планира да развија пословање у еврозони уочи изласка Британије из Европске уније, и да другима који можда желе да направе исти потез остаје све мање времена за то.
Прочитајте и:
Лаутеншлегер је упозорила да банке у Великој Британији и Европској унији подједнако морају бити спремне за такозвани "тврди" Брегзит, који подразумева излазак Уједињеног Краљевства из европског блока без транзиционог периода који би олакшао тај процес, преноси АП.
- Не можемо бити сигурни да ће се прелазни период стварно догодити. Банке морају да наставе с припремама за било који исход, укључујући и ''tvrdi'' Брегзит - рекла је она на конференцији за новинаре у Франкфурту.
Немачка коалиција жели Европски монтарни фонд и реформу ЕУ
Према њеним речима, банке које желе да се преселе из Лондона у 19-члани блок јединствене валуте требало је да већ поднесу захтев за издавање дозволе.
Лаутеншлегер је додала да се осам банака већ пријавило, а да су четири наговестиле да планирају да знатно повећају своје активности у еврозони, чији члан Велика Британија није.
Такође је саопштила да су представници европског органа за контролу банкарског система имали прелиминарне састанке са више од 50 банака. У зависности од тока преговора о Брегзиту, како је рекла, могуће да ће банке добити више времена да преселе пословање, али само оне које су већ презентовале "кредибилне планове" да ће то учинити.
Лаутеншлегер је поручила да и банке из еврозоне које желе да послују у Британији такође треба да се припреме за Брегзит тако што ће надлежном британском органу за контролу банака поднети захтеве за добијање дозвола. Она је упозорила да банке које желе да се преселе неће моћи једноставно да оснују фиктивне компаније у еврозони - односно правна лица која немају имовину ни запослене.
"СРПСКИ ДАВОС": Ево која звучна имена светске економије учествују на Копаоник бизнис форуму
- Банке морају да буду стварне банке ако желе да послују у еврозони - нагласила је Лаутеншлегер.
Према сценарију "трвдог" Брегзита, Британија би потпуно изашла из 28-члане ЕУ и зоне слободне трговине у предвиђеном року у марту 2019. године. То значи да би банке које послују у Лондону изгубиле аутоматско право на пословање у остатку блока, укључујући и оне банке које нису британске, а које су Лондон користиле као "капију" за обављање послова у Европи.