ЕВРОПСКА ЦЕНТРАЛНА БАНКА УПОЗОРАВА: Економија Хрватске пред могућим колапсом!
Предстојеће увођење евра у Бугарској и Хрватској, упркос предностима које доноси, могло би да изложи економске политике две земље рањивости, објавила је Европска централна банка (ЕЦБ).
Усвајање јединствене валуте као законитог средства плаћања ојачава монетарну стабилност, која се манифестује кроз окружење стабилних и ниских реалних каматних стопа, али ова корист такође може земљу да изложи рањивости ако се монетарна стабилност сматра заменом за дисциплиноване и одрживе економске политике, навела је ЕЦБ у најновијем економском билтену објављеном у четвртак.
ЛЕПА ВЕСТ ЗА ПЕНЗИОНЕРЕ У СРБИЈИ: У јануару стиже ново значајно повећање пензија!
КАКВЕ СУ ПЕНЗИЈЕ У СРБИЈИ? Најнижа је 14 пута мања од највише, сваки други пензионер прима до 25.000 динара
НАЈВЕЋИ ЕКОНОМСКИ ПАД ОД ДРУГОГ СВЕТСКОГ РАТА: Еврозона у минусу, да ли је могућ опоравак после свега?
- Са политичког становишта, усвајање евра је прилика, али не и гаранција, за државе чланице да остваре знатне користи - напомиње централна банка еврозоне.
ЕЦБ је 10. јула 2020. одобрила улазак Бугарске и Хрватске у Механизам девизног курса (ЕРМ ИИ), који се популарно назива чекаоницом за улазак у еврозону у којој се утврђује курс по ком ће се у будућности извршити замена националне валуте за евро, као и распон дозвољених флуктуација око средњег паритета, који не сме бити већи од плус/минус 1,5 посто.
Да би се ушле у чланство еврозоне, Хрватска и Бугарска треба да проведу две и по године у ЕРМ II и да испуне све критеријуме из Мастрихта за конвергенцију евра. Тај механизам обезбеђује да колебања између курса евра и других валута не наруше економску стабилност јединственог тржишта.
Обавезе које су бугарске и хрватске власти преузеле последњих година с циљем уласка у еврозону подстакле су доношење важних мера које ће ублажити ризике из домена ЕРМ ИИ, навела је ЕЦБ у билтену.
Међутим, још увек треба постићи значајан напредак у погледу укупног квалитета институција и управљања. С тим у вези, дугорочан приступ у креирању политике биће пресудан за напредак, посебно у светлу нових ризика од дивергенције изазваних ударом коронавируса, оцењује централна финансијска институција еврозоне.
Ови политички напори такође ће морати да укључују мере усмерене на спречавање компанија и произвођача да прелазак на евро користе као изговор за неоправдано повећање цена које може нагристи поверење становништва у јединствену валуту, закључила је ЕЦБ.