Форум у Давосу почиње у сенци геостратешких подела: Председник Србије ће се сусрести са највећим светским лидерима
Александар Вучић је и претходне три године учествовао на форуму у Давосу
Светски економски форум (WEF), који почиње данас у швајцарском зимском одмаралишту Давосу, окупиће и ове године светске лидере и политичке и економске елите, у условима геостратешких подела на више фронтова, које имају далекосежне политичке, економске и друштвене последице.
Прочитајте и:
Тема овогодишњег 48. форума је "Изградња заједничке будућности у подељеном свету", а 2.500 учесника, међу којима 70 шефова држава и влада, настојаће да дефинишу заједничке акције и мере за решавање глобалних проблема.
Глобал economy? Геополитицал тенсионс? The мост immediate проблем ат #Davos ис heavy snow burying the венуе. https://t.co/7MJUCu8Y7j Море #WEF18 цовераге: https://t.co/NvUqEkivHc pic.twitter.com/pkZTphXfKg— Реутерс Топ News (@Reuters) January 22, 2018
Председник Србије Александар Вучић ће, такође, учествовати на форуму, који је, како је недавно рекао, "добро место, јер се сретнете са стотину државника, за шта вам је потребно годину или две у другим околностима...".
Александар Вучић је и претходне три године учествовао на форуму у Давосу где је имао бројне сусрете и разговоре са светским званичницима и представницима многих светских компанија.
Форум који привлачи најистакнутије представнике финансијских кругова прилика је за светске лидере да успоставе комуникацију са финансијском елитом, а овогодишњи форум ће се, како су саопштили организатори, одвијати у атмосфери све већих неједнакости и покушаја тражења решења да се смањи јаз између богатих и сиромашних.
Први пут после готово две деценије најављено је и учесће америчког председника, а посета Доналда Трампа је поново потвђена након што су демократски и републикански сенатори јуче постигли нагодбу којом је деблокирано финансирање федералне владе.
- Председник планира да иде у Давос по планираном распореду - саопштила је Бела кућа.
Трамп би требало да одржи завршни говор на WEF-u који траје до 26. јануара.
Немачка канцеларка Ангела Меркел долази и она ће у среду одржати говор о Европи. Очекује се и долазак француског председника Емануела Макрона и британске премијерке Терезе Меј.
Учесници су и шефица Медународног монетарног фонда Кристин Лагард, директор ИБМ ЂИни Ромети, норвешка премијерка Ерна Солберг.
Главни финансијски и економски саветник кинеског председника, Љу Хе, предводиће кинеску делегацију у Давосу, а потврђено је и присуство канадског премијера Џастина Трудоа и шега израелске владе Бењамина Нетањахуа.
Индијски премијер Нарендра Моди ће ове године бити међу говорницима, што је први пут да један индијски премијер борави у Давосу од 1997. године.
Швајцарско село Давос, у коме се одржава WEF, током целе године изгледа као и свако друго алпско скијашко село, али се пред почетак скупа политичких и економских лидера претвара у тврђаву.
Барикаде, јаке снаге полиције и обезбеђења, пунктови за проверу, ограничења налета летелица, само су неке од мера безедности.
Heavy snow хумблес the глобал елите ат Давос summit https://t.co/IZqbSucHsZ pic.twitter.com/tZyQWsAh9C— Реутерс Топ News (@Reuters) January 23, 2018
Процењује се да је укупна цена обезбеђивања Давоса око девет милиона франака (9,37 милиона долара).
Сваке године уочи WEF-a, готово традиционално се организују и протести, па је тако 13. и 14. јануара неколико стотина демонстраната марширало улицама Берна, у знак протеста због планиране посете америчког председника WEF-u.
Демонстранти су носили транспаренте попут "Једите богате", "Борите се против Трампа, Свјетског економског форума и капитализма".
Из WEF-a су недавно упозорили да је глобална економија у опасности од нове кризе и да ће аутоматизација и дигитализација вероватно смањити запошљавање и плате већине, док ће истовремено увећати богатство најимућнијих, преноси британски "Гардијан".
Ове године, пројекти и програми форума биће фокусирани на "изградњу заједничке будућности у подељеном свету", са циљем да се светски лидери поново посвете побољшању ситуације у свету.
Чак девет од десет анкетираних стручњака недавно је изразило забринутост због погоршања економских и политичких прилика између светских сила, према извештају WEF-a, израђеном на основу анкете у којој је учествовало око 1.000 светских стручњака и креатора политика.
Макрон бесан на Трампа: Једна реч променила све
Четворо од пет испитаника је, такође, истакло да увиђају повишен ризик од ратних сукоба.
Међу најзначајнијим ризицима са којима се свет суочава у овој години су еколошке катастрофе, сајбер-криминал, велике присилне миграције и изазови у глобалној трговини, према најновијем извештају WEF-a.