ГОТОВ ПРОЦЕС УВОЂЕЊА Е-ФАКТУРА У СРБИЈИ: Ево ко је од сутра у обавези да је примењује
Примена електронске фактуре (е-фактуре) од сутра ће бити обавезна и у трансакцијама унутар приватног сектора који је у систему ПДВ-а, чиме ће бити заокружен процес увођења е-фактура у Србији.
У овом тренутку систем е-фактуре употребљавају сви корисници јавних средстава, њих више од 10.000, као и највећи број привредника.
ВАЖНО ДА ЗНАТЕ! Ови рачуни застаревају након годину дана - једна ГРЕШКА може скупо да вас кошта
КОЛИКО ЋЕ ЈОШ ПОСКУПЕТИ ХРАНА? За кило пилећег филеа више пара него за свињски бут, министар: Држимо ствари под контролом
ДВОЦИФРЕНО УВЕЋАЊЕ ПЛАТЕ ЗА ОВУ ГРУПУ ГРАЂАНА ОД ЈАНУАРА: Синдикати нису задовољни - "ТО НИЈЕ ДОВОЉНО"
Из Министарства финансија очекују да примена е-фактура повећа конкурентност и атрактивност српске привреде, због унапређења пословања, веће транспарентност и повраћаја ПДВ-а у много краћем периоду. Упарујући излазне и улазне и излазне фактуре у систему е-фактура биће могућ повраћај ПДВ-а у року од 24 или 48 сати, аутоматски, без додатних контрола, уместо као до сада за 35 до 40 дана, навели су из министарства.
Систем е-фактуре је бесплатан, транспарентан и омогућава послодавцу да зна шта је купио и продао у промету са другим правним лицима, а е-фактуре су једноставније и јефтиније за чување, кажу.
Први су у систем ушли корисници јавних средстава, који су од 1. маја ове године почели да издају и примају е-фактуре. Привредници који послују с јавним сектором такође су били у обавези да од 1. маја преко система е-фактура издају фактуре, а од 1. јула и примају.
Према подацима Министарства финансија, у систему електронског фактурисања тренутно се налази више од 10.600 корисника јавних средстава и више од 176.000 привредних субјеката, а кроз систем је прошло око 5,5 милиона е-фактура.
Од сутра ступају на снагу измене и допуне Закона о електронском фактурисању, којим се прецизирају неке одредбе закона попут оне која се односи на обавезу издавања е-фактуре, као и на проширење круга изузетака од ове обавезе.
Тако се додатно од обавезе издавања електронске фактуре изузимају промет добара и услуга који се врши без накнаде, трансакције по основу које се плаћа накнада која представља јавни приход у складу са законом којим се уређује буџетски систем, као и захтев за исплату трошкова и награда у судским и другим поступцима, који се исплаћују из средстава суда, односно другог органа код којег се води поступак, на основу одлуке суда, односно другог органа.
Закон се не примењује на физичка лица која нису обвезници пореза на приход од самосталне делатности. Закон о електронском фактурисању се неће примењивати ни на пољопривреднике који остварују приходе од пољопривредне делатности (или само пољопривреде), уколико не воде пословне књиге.
Прецизирано је да лице које је обвезник пореза на приход од самосталне делатности, односно лице које је обвезник пореза на добит правних лица, а које није субјект јавног или приватног сектора, постаје добровољни корисник система електронских фактура пре подношења захтева за исплату субјекту јавног сектора. Уколико ово лице не послује са субјектима јавног сектора, нема обавезу да примењује Закон о електронском фактурисању.
Одредбе које се односе на посебну обавезу евидентирања обрачуна ПДВ-а поред извршеног правнотехничког усаглашавања са прописима којима се уређују обрачунавање и плаћање ПДВ-а, а у циљу поједностављења примене обавеза, прописује се начело да се електронско евидентирање обрачуна пореза на додату вредност врши збирно, а да се изузеци, односно појединачно евидентирање обрачуна пореза на додату вредност односе на више категорија.
Међу њима се налазе промет добара и услуга, укључујући и дати аванс, за који је прималац добара и услуга порески дужник у складу са законом којим се уређује порез на додату вредност, односно када се кроз систем прими електронска фактура за коју сам прималац фактуре као порески дужник, евидентира ПДВ појединачно.
Такође, промет добара и услуга који се врши уз накнаду обвезнику пореза на приход од самосталне делатности, у смислу закона који уређује порез на доходак грађана и обвезнику пореза на добит правних лица у смислу закона који уређује порез на добит правних лица, укључујући и примљени аванс, за који је испоручилац добара, односно пружалац услуга порески дужник у складу са законом којим се уређује порез на додату вредност.