Грчка отвара сезону од 1. јула, у Хрватској на плажи редари и дистанца, а Црна Гора не планира повећање цена за ово лето
Сезона летовања се ближи, радујемо се купању у мору, сунчању и одмору.
Па ипак, наше "брчкање" никада није било овако неизвесно будући да се још не зна ни да ли ћемо и када уоопште ћемо моћи да отпутујемо, када и за које путнике ће државе отворити границе, а нарочито шта нас чека када стигенмо на толико жељену дестинацију.
Неке од наших омиљених држава за одмор већ су прописале правила за сезону која би ускоро требало да почне.
ТРЖНИ ЦЕНТРИ СУТРА ОТВАРАЈУ ВРАТА: Враћају и уобичајено радно време, али осим тога, све друго биће ПОТПУНО ДРУГАЧИЈЕ
ЕКОНОМСКИ НАПРЕДАК СРБИЈЕ: Плате за март око 515 евра, БДП око 50 МИЛИЈАРДИ ЕВРА
Ко је поштовао мере добиће субвенције: Привредници захвални Влади Србије
Црна Гора
Црна Гора је тако прва изашла са правилима за туристичку сезону на њиховом приморју. О томе је говорио њихов државни секретар у министарству одрживог развоја Дамир Давидовић.
- Сигуран сам да ће границе бити отворене. Ми смо поносни на оно што је, када је ова пандемија у питању, урадио наш Институт за јавно здравље. Већ више од недељу дана немамо ниједан регистрован нови случај. Надамо се да ће полако почети да се отварају границе, то је правац у ком идемо, да се успоставља саобраћај прво у оквиру Црне Горе, а потом и међународни саобраћај. Када - о томе ће одлучити епидемиолози, не туристички радници - рекао је Давидовић.
Он је казао и да је 18. мај датум за који је планирано отварање свих угоститељских објеката, "у складу са три стадијума лаганог попуштања свих ограничења која су уведена у претходном периоду" и исказао наду да ће летње сезоне ипак бити.
- То ће свакако бити један нови вид туризма, та фраза контролисаног туризма се већ одомаћила, али се надамо да ће сезоне туристичке бити. Верујем да ћемо се сви лако на то привићи јер нам је свима циљ заштита здравља, како запослених у туризму тако и туриста - истакао је Давидовић.
Премда је и даље све неизвесно и рано за велике прогнозе, неки модели који ће се примењивати већ су познати.
- Сведоци смо да пандемија попушта у неким државама Европе тако да верујемо да ће већи део тржишта и бити отворен. Ипак, ако знамо да негде постоји жариште, било би неприродно да се успостави саобраћај са том државом. Почетком ове седмице је био састанак министара туризма земаља Европске уније тако да су они себи дали тридесетак дана да виде на који начин ће путовања бити омогућена - објаснио је он.
Што се тиче здравствених пасоша о којима је било речи да ће бити потребни уколико се крене на путовање, Давидовић каже да је и за то још рано, али истиче да "као што се сви заједно боримо против пандемије, тако ћемо и у тим ситуацијама заузимати заједнички став и да ће то бити заједнички подухват свих држава и туристичке привреде у свакој држави".
Лежаљке на растојању, дезинфекција плажа избељивачем, а уз купаћи костим носићемо и маске и рукавице - да ли је то овогодишњи сценарио за боравак на плажи?
- Сви се навикавамо на тај нови моменат социјалне дистанце и то ће вероватно да траје још неко време. У отприлике 16 квадратних метара моћи ће да буду две лежаљке, али ако, пак, дође вишечлана породица, онда је ситуација другачија. Сигурно ће се ићи на дезинфекцију лежаљки на дневном нивоу, а већ се ради анализа које су то супстанце које би обезбедиле највећи степен безбедности. Биће примењене све мере које су потребне да би се сви осетили безбедно - закључује Давидовић.
Што се тиче цена, о томе је недавно за ТВ Прву говорио директор Морског добра Предраг Јелушић. Упитан какве ће цене бити, хоће ли доћи до поскупљења због додатних мера, он је рекао:
- Можемо очекивати чак супротан ефекат. Сви се сада позивамо на солидарност, те и од наших закупаца очекујемо да имају меру када су цене у питању. Јасно је да ове године не можемо остварити нека планирана очекивања, тако да ћемо их спустити на реалан ниво, па ћемо бити солидарнији у делу неких пристојних цена - каже он.
Грчка
Са друге стране, мере се за омиљену дестинацију наших туриста Грчку и даље осмишљавају, а сезона би требало да почне тек 1. јула.
Амбасадор Србије у Атини Душан Спасојевић каже да су грчка влада и Кризни штаб и даље веома опрезни и да ће све зависити од епидемиолошке ситауације како у Грчкој, тако и у земљама из којих се очекују туристи.
- Тренутно се разрађују начини и протоколи на који би се обављао авио саобраћај, а такође се осмишљавају и мере које могу да буду примењене, као и стриктни протоколи који би се односили на контролу свих који долазе - рекао је Спасојевић.
Наводи да је све и даље неизвесно, да су мере попустиле пре два дана, али да и даље важи забрана кретања ван места пребивалишта.
До 1. јуна биће забрањени одласци на сва грчка острва, која чине срж грчког туризма.
Амбасадор подсећа да ће хотели бити отворени од 1. јуна и то само они који раде целе године, а да још није донета одлука да ли ће и када бити отворени хотели који раде само у сезони.
Наводи да тренутно не постоји заједничка платформа за нормализацију саобраћаја која би била усаглашена на европском нивоу, те сматра да ће најсигурнија путовања за оне који се одлуче на то, бити сопственим превозом.
Спасојевић је додао да ће ситуација између Грчке и Србије, што се тиче туристичке сезоне, у огромној мери зависити од ситуације у транзитним земљама - Северној Македони и Бугарској.
Спекулисало се да ће туристима бити неопходни здравствени пасоши, а Спасојевић наводи да је Светска здравствена организација пре неколико дана рекла да је то упитно, с обзиром на то да још није познато да ли су они који су прележали овај вирус стекли имунитет.
- Биће веома комликовано. Најбезбеднија мера коју ће свака држава доносити биће тестирање на самом уласку у земљу, што ће у великој мери отежати проток људи, отежати путовања, продужити њихово трајање - рекао је Спасојевић.
Хрватска
Како ће грађани ићи на море у Хрватску и какав ће бити њихов боравак на плажи открио је директор Хрватског завода за јавно здравство Крунослав Цапак.
Цапак је истакао како ће грађани сигурно ићи на море, али да то неће изгледати као до сада.
- Неће бити гужве на плажама. Биће комунални редари, власници плажа или концесионари који ће се бринути да не дође до физичког контакта и неће више бити пешкир до пешкира - казао је Цапак.
На питање о томе хоће ли бити допуштена посета острвима, Цапак је рекао како се попушта на свим странама, али да све мере за сузбијање корона вируса не могу одједном ослабити.
- Разговара се и о путовању између жупанија и та ставка ће доћи на ред и то ће се пустити ако становници острва желе да им туристи дођу. Све се може организовати. А када је конкретно реч о путовању између жупанија, мислим да је још прерано да се то одобри с обзиром на то шта би уследило након тога. Када дође повољан тренутак и када прођу све ове фазе, то ће бити једна од првих тема - додао је.
Цапак је појаснио како би требао да изгледа распоред гостију у кафићима када се отворе наредне седмице.
- Нећемо ту давати посебне услове и плексигласи неће бити између свакога. Идеја је да то буде у продавницама на касама, али за кафиће и ресторане нема смисла. Тражићемо основне мере попут хигијене и дезинфекције, а вероватно ћемо ставити и натпис да само породице могу седети заједно. Све је могуће организовати и надам се да ће то наредне седмице нормално кренути - поручио је Цапак.
ТУРИЗАМ У НАЈВЕЋОЈ КРИЗИ ИКАДА: Међународни доласци опали за 80 одсто
Египатски милијардер оптимистичан: Верујем да ће нафта ускоро достићи 100 долара за барел
НЕЋЕТЕ ВЕРОВАТИ КОЛИКИ ЈЕ ПРОЦЕНАТ НЕЗАПОСЛЕНИХ АМЕРИКАНАЦА: Корона направила хаос какав није виђен још од Велике депресије
Пљуште откази у Хрватској: Запосленост највише пала у туризму и угоститељству
НОВА ОДЛУКА ВЛАДЕ: 212 милиона за помоћ овим грађанима у Србији