Иницијатива председника Вучића ће спречити исељавање Срба са Косова
Унија послодаваца Србије подржава Вучићеву идеју о суфинансирању предузећа
Унија послодаваца Србије поздравила је идеју председника Србије Александра Вучића о спремности државе да суфинансира отварање предузећа у српским срединама на КиМ и оценила је као позитивну како за развој српских фирми, тако и за очување и опстанак Срба у јужној покрајини.
Прочитајте и:
Председник Вучић изјавио је синоћ у разговору са Србима са КиМ, у Лапљем селу, да је улагање у привреду на Косову и Метохији и запошљавање тамошњих Срба од приоритетног значаја и да је Србија спремна да понуди све могуће погодности како би српски инвеститори улагали у покрајину. Он је рекао да је посао државе да донесе подзаконски правни акт којим ће се омогућити привредницима да уложе онолико колико би им се дало за запошљавање на КиМ, а да је идеја да то буде и до 50 одсто укупне инвестиције.
Почасни председник Уније послодаваца Србије Небојша Атанацковић каже за Танјуг да се оваква иницијатива председника не може оценити никако другачије него као позитивна, јер ће, каже, она помоћи да се спречи исељавање Срба са Косова.
- Иницијатива председника се не може оценити никако другачије него као позитивна, јер ће и предузећа имати веће профите уз помоћ државе, а то ће помоћи нашем народу на Косову који се исељава под различитим притисцима, као и због економских разлога - каже Атанацковић.
Он подсећа да је држава ранијих деценија доста инвестирала на КиМ, посебно, каже, у отварање предузећа, али су, напомиње Атанацковић, Албанци многа предузећа "приватизовали". Сматра да је потребно добро размотрити услове и направити јасне критеријуме и стратегију за доделу средстава како би и међународна заједница препознала значај овакве иницијативе.
Дачић: Посета Вучића од кључног значаја за стабилност, мир и опстанак Срба
- Могуће је да држава субвенционише неповратним средствима оне који се одлуче да отварају предузећа у српским срединама на КиМ, по моделу и начину субвенционисања како се то већ ради у Србији за инвеститоре из иностранства - каже Атанацковић.
Он наводи да би помоћ српским бизнисменима различитим олакшицама да отварају нова радна места био додатни стимуланс како би они, не само извозили на КиМ, већ и део своје производње преместили у јужну српску покрајину. На тај начин, објашњава, сви би имали корист, и грађани на КиМ и српски привредници јер би јефтиније производили и на тај начин остваривали профит који би могли затим да реинвестирају у отварање нових радних места и ширење производње.
Председник Александар Вуцић изјавио је синоћ у Лапљем селу, код Приштине, да је улагање у привреду на Косову и Метохији и запошљавање тамошњих Срба од приоритетног значаја и да је Србија спремна да понуди све могуће погоднопсти како би српски инвеститори улагали у покрајину.
Како је рекао, "ови из Приштине се с времена на време иживљавају са тим, пошто би да покажу да су држава на сваком месту, па, када треба један коверат да само залепе, морају да ставе 22 печата и не знам чега, и још 13 маркица оваквих и онаквих...".
- Нема проблема, ставите свих тих 13 маркица, 70 печата, уколико ће та српска фитрма да запосли неке Србе на КиМ - рекао је Вучић. Наш је посао, каже, да донесемо подзаконски правни акт којим ће моћи да се привредницима каже да уложе онолико колико би им се дало за запошљавање у централној Србији, по радном месту, а иде се и до 50 одсто укупне инвестиције.
ВУЧИЋ ПОЛОЖИО ВЕНАЦ на месту УБИСТВА Оливера Ивановића
Он је додао да постоји спремност и за додатне погодности, уколико се та инвестиција буде отварала на КиМ. Зато нам је потребно и даље јачање српске привреде и морамо да јачамо домаће привреднике и бизнис сектор.
Што се посла тиче, неће, како је рекао, нико из Немачке, Аустрије, Швајцарске, нити било ко од наших пријатеља да улаже овде, докле год имамо нерешене односе, нерешен статус и све друго. Неће, каже, зато што је нерешен статус Косова, не знају коме се обраћају или имају другачији став од онога какав имамо ми или имају другачији став од оног какав има влада у Приштини.