ХОТЕЛИЈЕРИ ТРАЖЕ ЗАБРАНУ ЗА ОВЕ ТУРИСТЕ: Агенције хоће зараду па охрабрују туристе да траже одштету!
Могуће да ће ово лето
Мигел је водио један од највећих хотелских ланаца на Мајорци, али никада није био толико љут на британске госте и разочаран као сада, јер како каже, једине притужбе и оптужбе долазе са њихове стране.
СРБИН СЕ ДОСЕТИО: Засадио ове житарице и ЗАРАДИО много новца! Ако имате услова, покушајте и ви!
ИПАК СЕ ОКРЕЋЕ: Ево шта би могло да замени велике тржне центре
Током једне туристичке године, Мигел поздрави око 9.000 британских туриста, али је много и оних који долазе из Немачке и Холандије.
Пре две године овај хотел, имао је само неколико жалби због гастроентеритиса. Међутим, прошле године су добили око 200 притужби о тровању храном, а занимљиво је то што свака од њих долази од британског туристе, а ниједна од Немца или Холанђанина.
За време одмора, нико од њих се није пожалио хотелу, међутим, по повратку у Велику Британију они су се жалили својим туристичким организацијама.
Мигелов хотел је тако постао жртва тврдњи о епидемији тровања коју туристи код њих “зараде”, па се овај хотел суочио са великим потешкоћама, падом популарности и цена.
И није само Шпанија земља која има овај проблем. Прошле недеље је стигло упозорење да се туристи и у Турској и у Бугарској жале на броблеме за желудцем, а један хотел на Кипру је саопштио да је због лажних оптужби морао да плати цену од 5 милиона фунти.
Из руководства хотела овај феномен, који се повезује само са британским туристима, упоређује са организованим криминалом.
Британске туристичке организације, охрабриле су своје држављане да траже одштете, тако што су им исплаћивали велике суме за било коју повреду на летовању, укључујући и повреде од врата.
Организацијама је много лакше да туже хотел који својим гостима нуди цео пакат аранжман, са сва три оброка, јер су тада, наводно, једино они одговорни за тровање храном.
Британски туристи су од својих туристичких агенција добили информацију да уколико се пожале на тровање храном, од хотела могу да траже одштету од 3.000 фунти, а путовање их најчешће кошта свега 500 фунти. Туристима је речено и да је потребно само доказати да су конзумирали неки лек болове и проблеме са желудцем и стомаком током летовања.
Овај проблем је толико узео маха да су туроператери упозорили да би ово лето могло бити последње за британске туристе на овим дестинацијама, јер хотелијери планирају да за њих уведу потпуну забрану у њиховим хотелима.
Мигел каже да су хотелијери у Шпанији “бесни и разочарани” због ових тврдњи и оптужби.
- Осећамо се као да немамо начин да се заштитимо, јер је закон тако тежак. Гости би требали да буду ти који ће доказати да су болесни, а не ми да доказујемо да нису - каже он.
Председник Федерације Мајорка бизнис хотела каће да су лажна потраживања коштала хотеле на Балеарском острву 50 милиона евра, а број ових случајева је порастао 700 одсто од 2015. године.
Британци чине скоро половина од 3,2 милиона туриста који посећују Кипар годишње. Мариос Tzannakas, виши званичник Туристичке организације на Кипру, признао је да су многи у угоститељи постали љути и фрустрирани.
У економији која је зависна од туризма, као што је Кипар, овај сектор је био талац туроператера.
-Не можете да се расправљате са њима јер су они ти који доводе туристе - рекла је Tannakas.