ХРАНА ПОСТАЛА ОРУЖЈЕ: Свет има залиха пшенице за још само десет недеља
Свет има залиха пшенице за још само десет недеља, што је последица рата у Украјини који је пореметио снабдевање из главне "житнице Европе".
Уједињене нације су упозориле да су глобалне залихе пшенице пале на најнижи ниво од 2008. године јер су залихе "погођене појавом која се догађа једном у генерацији".
ЗВАНИЧНО! ПУТИН ЗАВРНУО СЛАВИНЕ: Обустављена испорука гаса Финској
КОЈА СУ ТО КОЛА БОЉА ОД МОСКВИЧА? Руси намеравају да обнове производњу чувеног историјског бренда аутомобила
"УЛАЗИМО У ПОСТ-ДОЛАРСКУ ЕРУ" Кинески експерт тврди да је Русија задала озбиљан ударац позицији америчке валуте
Званичне процене наводе да су светске залихе пшенице на 33 посто годишње потрошње, али сада су можда пале и на 20 посто, према подацима фирме Гро интелиџенс (Гро Intelligence) која се бави анализом пољопривредних података, пише британски Телеграф.
Русија и Украјина чине отприлике четвртину светског извоза пшенице, а Запад страхује да руски лидер Владимир Путин покушава да искористи залихе хране као својеврсно оружје.
Русија ове године планира масовнију жетву пшенице чиме би се учврстила контрола Москве над основним житарицама, јер лоше време квари њихову производњу у Европи и САД.
Извршна директорка Гро интелиџенса Сара Менкер упозорила је да су глобалне залихе хране погођене бројним "ванредним" изазовима, укључујући несташицу ђубрива, климатске поремећаје и рекордно ниске залихе уља и житарица.
- Без значајних тренутних и агресивних координираних глобалних акција, изложени смо ризику од изузетне количине људске патње и економске штете. Ово није циклично, ово је сеизмичко. То је појава која се догоди једном у генерацији, а која може драматично да преобликује геополитичку еру - рекла је Менкер у Савету безбедности УН.
Рат је пореметио пољопривредну производњу и довео до рекордно високих цена хране у свету, изазивајући страх од немира у земљама у развоју.
Кризу пшенице погоршала је Индија, други највећи произвођач у свету, забраном извоза житарица и већим трошковима за пољопривреднике - од ђубрива и сточне хране до горива.
Гувернер централне банке Енглеске, Ендру Бејли, упозорио је на "апокалиптично" повећање цена хране док се Украјина бори са извозом производа.
- Украјина има хране у залихама, али је тренутно не може да је извози. То није само наша брига, већ брига земаља у развоју - рекао је он.
Амерички државни секретар Ентони Блинкен упозорио је недавно да Русија "користи храну као оружје".
- Залихе хране за милионе Украјинаца и милионе других широм света, буквално су таоци. Око 20 милиона тона житарица стоји неискоришћено у украјинским силосима док се глобално снабдевање храном смањује а цене вртоглаво расту - рекао је он.
У међувремену, Кремљ је пооштрио контролу над залихама пшенице.
Карлос Мера, водитељ истраживања пољопривредних производа у Рабобанку, рекао је да су је благи временску услови у Русији, која чини око петину светског извоза пшенице, довели до тога да ове године произведе 84,9 милиона тона житарица.
Услови за западне узгајиваче су, међутим, лоши због суше.
Министарство пољопривреде САД-а раније овог месеца прогнозирало је велик пад залиха пшенице, рекавши да ће до краја 2022./2023. пасти шест посто на деветогодишњи минимум од 16,8 милиона тона.