ХРВАТИ УВОДЕ ЕВРО: Ево када ће наши суседи "послати" куну у историју
Евро би могао да буде уведен у Хрватску већ од 1. јануара 2023. године
Европска централна банка (ЕЦБ), саопштилаје да су на захтев хрватских власти институције ЕУ одлучиле да укључе хрватску куну у тзв. Exchange Рате Мехцанисам (ЕРМ 2), што је својеврсна валутну чекаоница за евро.
ЦЕНЕ СВИЊЕТИНЕ НАГЛО ПАЛЕ: Откривено 1.500 случајева заразе у кланици у Немачкој
ЦРНОГОРСКЕ ПЛАЖЕ ПЛОЧЕ НА ТЕНДЕРУ: Породица Царевић подноси кривичне пријаве
ГРЦИ ПООШТРАВАЈУ МЕРЕ ЗА ТУРИСТЕ: Од уторка нова правила за све који у ову земљу улазе преко Бугарске
Евро би могао да буде уведен у Хрватску већ од 1. јануара 2023. године.
Након консултација Комисије, Економског и Финансијског комитета одлучено је да средњи курс куне за евро буде 7,53450 куна.
У односу на тај курс, а све док евро не буде званична валута, биће допуштен пад или раст курса куне од највише 15 одсто. Другим речима, 7,53450 куна за евро јесте средишњи курс за размену све док куна не остане само део хрватске историје, а то би могло бити најраније 1. јануара 2023. године.
Пуштање Хрватске и Бугарске у механизам ЕРМ-2, који представља својеврсну чекаоницу пре увођења евра, није само велики корак за потенцијалне будуће чланице еврозоне него и за целу еурозону, која се још од финансијске кризе 2008. рвала с целим низом проблема.
Будући да су већ читаву деценију земље еврозоне под великим притиском стагнације, због чега је дошло до великог заокрета у политици ЕЦБ, повећање броја земаља које користе евро као заједничко средство плаћања знак је да би он ипак могао задржати позицију резервне светске валуте. Такав статус има још једино долар.
Кључни разлог због којег се земље у правилу одлучују на увођење евра, односно приступање механизму ЕМР 2 је подизање шансе за привлачење инвестиција, као и значајно повољнија цена задуживања.
С обзиром на то да је сада јасно исцртан хоризонт уласка у еврозону, Хрватска народна банка ће морати да пожури с техничком припремом за увођење евра као валуте плаћања.