ЈОШ МАЛО ПА ЋЕ ПОЧЕТИ И ВАЗДУХ ДА НАПЛАЋУЈУ: У Хрватској цене ПАПРЕНЕ овог лета
Туристичка сезона се захуктава, а гости у Хрватској, осим смештаја, хране, пића и излета, плаћају и употребу, на пример, клима уређаја, због чега морају имати новчаник при руци.
Један хотел у Опатији наплаћује 350-450 евра по ноћењу, и иако Хрват са просечном платом не може приуштити тај луксуз - хотел је пун.
ПЛАНИРАТЕ ПУТ У ЕВРОПУ? Списак држава у које Срби могу да путују и услови за улазак
"СРБИ, ПАЗИТЕ" У Црну Гору без ПЦР, а ако хоћете одатле у БиХ морате да платите - ево колико!
КОЛИКО КОШТА ПУТАРИНА ДО ОМИЉЕНИХ СРПСКИХ ЛЕТОВАЛИШТА? Детаљна рачуница - ево где ће вам требати највише новца
- Нисмо спуштали цене током короне, напротив, благо смо их повисили, управо зато што непрестано радимо на подизању наше ено и гастро понуде - рекао је директор луксузног хотела у Ријеци Филип Капетановић за Дневник Нове ТВ .
Иако цене у хотелима не падају, цене ноћења у становима ове сезоне падају. "Платили смо 65 евра за две ноћи на Плитвичким језерима. Имали смо 57-58 евра у приватном смештају у Марини, што је такође у реду, и 55 евра дневно у Цриквеници", рекла је Биљана, туристкиња из Немачке. Грејс из САД-а се слаже са њом и сматра цене веома приступачним. "То је јефтино“, додала је Грејс.
Иако је коронавирус, с једне стране, зауставио раст изнајмљивања станова у старим градским језгрима, увео је и нека нова правила. "Можда је све укупно и није тако лоше с обзиром на то да је у овом периоду смештај филтриран, што раније једноставно није било конкурентно. Све је изнајмљено, изнајмљене су гараже", рекао је председник Удружења изнајмљивача приватног смештаја Задар Данијел Радета.
Међутим, иако су цене у Хрватској можда прихватљиве за странце, домаћи гости нису пресречни. Током сезоне, дакле, пажљиво се бирају места на којима ће се пити кафа јер цена кафе зависи од локације. На примјер, кафа у баровима даље од центра града кошта од 8 до 10 куна (1 евро -7,5 куна), док у центру кошта 13 куна.
Мештани се шале да се све плаћа осим ваздуха - од лежаљки и сунцобрана на плажама, до такси превоза који је и до три пута скупљи него на континенту. На пример, вожња од Задра до аеродрома у Земунику, удаљеном 13 километара, може коштати око осамсто куна, ако се не договорите о цени са таксистом.
Ако свој аутомобил желите да паркирате у Дубровнику, целодневна карта може да вас кошта и до 1500 куна.
Неки од изнајмљивача апартмана на мору наплаћују гостима хлађење клима уређајима и правдају се чињеницом да гости „сами стварају овај непотребан трошак“. Просечна потрошња клима уређаја на сат износи 1,15 куна, што је 12-25 куна дневно. Рад клима уређаја у сезони која траје 150 дана износи 3000 куна.