ХТЕЛИ ДА ДАЈУ ПОЗАЈМИЦУ АГРОКОРУ КОЈИ ПРОПАДА: Како је Комерцијална банка хтела да рефинансира ненаплатив кредит
У тренутку док је Агрокор група у процесу рестрокутуирања, руководство Комерцијалне банке разматра да рефинансира кредит Фрикому који је део Меркатора С, а који је у саставу Агрокора
Руководство Комерцијалне банке подноси иницијативу да се рефинансира кредит Фрикому који он има у UniCredit банци у износу од 15 милиона евра. Тај кредит био је класификован као ненаплатив кредит (НПЛ) због тога што се у том тренутку Агрокор група налази у проблемима, и не зна се каква ће судбина сачекати овај концерн.
Дакле, упркос чињеници да је Агрокор група у процесу реструктуирања, као и да је Меркатор С, као чланица те групе према којој банка има кредитну изложеност категоиризовану у НПЛ који је делимично смањен продајом колатерала, на самој седници Кредитног одбора и на међусектроским састанцима Комерцијалне банке разматра се рефинансирање кредита Фрикому.
Руководство Комерцијалне банке је иницирало измену стратегије према Агрокор групи, у периоду краћем од 12 месеци, када је предложено да се уместо стратегије смањења изложености према клијенту Фриком и Агрокор групи дефинише нова, потпуно супротна стратегија, а то је да се повећа изложеност према Фрикому.
Наиме, иницијативом је било предвиђено повећање изложености у зависности од остварења резултата предузећа Фриком, без прецизирања да ли се повећање односи на краткорочне и дугорочне кредите.
Не узимајући у обзир чињеницу да је у том периоду била у потпуности неизвесна ситуација везано за статус Агрокор групе, јер се очекивало да до 10.04.2018. ванредна управа групе постигне договор о статусу и модалитетима решавања кризне ситуације, руководство Комерцијалне банке ипак разматра да преузме ризик без обзира на огромне проблеме у којима се Агрокор налазио.
Дакле, рефинансирањем кредита Фрикому, Комерцијална банка је могла само себе да доведе у неповољан положај јер је постојала могућност да јој кредит никада не буде враћен с обзиром на то да се није знало шта ће се дешавати са Агрокор групом.
Питање је због чега су руководиоц Комерцијалне банке за давање кредита привреди Владан Ђорђевић и Дејан Тешић, као и представник ризика Комерцијалне банке Слађана Јелић уопште разматрала ову иницијативу ако је чињеница била неповољна за Комерцијалну банку и ако је постојала могућност да јој се новац од рефинансирања кредита не врати? Питање је, такође, због чега би Комерцијална банка, преузела дуг стране банке уколико би је то само изложило ризику?!
Срећом, иницијатива није прихваћена јер се представник риск функције Уна Сикимић оштро успротивила.
Да је иницијатива прошла и да је Фрикому рефинансиран кредит који је код UniCredit банке означен као ненаплатив, руководство Комерцијалне банке би ставило грађане Србије у изузетно неповољан положај плаћајући дугове хрватског комцерна Агрокор и ризикујући да им тај кредит никада не буде враћен. Могућа штета од 15 милиона евра би пала на терет грађана Србије!
До објављивања овог текста нисмо добили званичан одговор Комерцијалне банке на наша питања.