И ДАЉЕ РАСТЕ ТРАЖЊА: За куповину викендица није могућ стамбени кредит, али овако можете до новца за њих
Испоставило се да за викендице није могуће добити стамбени кредит, пошто банке овакве грађевине не третирају као објекте намењене становању
Викендице су све популарније међу Србима, а тражња за овим некретнинама просто је "планула" у пролеће прошле године, када је због пандемије корона вируса уведен полицијски час. Тада су сви покушавали да побегну у природу, па су и понуда и цене биле изнад очекивања.
УЛАГАЊЕ У БУДУЋНОСТ – Компанија Меридиан стипендира најбоље студенте
СЕКТОР ПРЕВОЗА ДОБИЋЕ ЗНАЧАЈНУ ПОМОЋ ДРЖАВЕ: Познат и износ који ће превозници добити по аутобусу
СКАНДАЛ БЕЗ ПРЕСЕДАНА: Хрватска од српске банке тражи 700 милиона евра, а вредне некретнине не враћа
Они који нису већ имали своје објекте покушали су да се снађу и што пре купе викендицу, које су могле да се "пазаре" од 10.000 евра, па навише, у зависности од величине и локације. Мањи дрвени кућерци могли су по Србији да се пазаре и јефтиније.
Ипак, испоставило се да за викендице није могуће добити стамбени кредит, пошто банке овакве грађевине не третирају као објекте намењене становању, односно викендица се не сматра "стамбеном непокретношћу", па се тако за њу не може ни добити ова врста зајма.
Упркос томе, многи су пронашли начин да ипак дођу до потребних десетак хиљада евра, а да не аплицирају за стамбени кредит. Одлучили су да подигну кеш кредит, а затим тај новац искористе за куповину викендице. И оно што је најважније, оваква могућност за разлику од пре неколико година, није скупа. Кеш кредит данас је могуће наћи и по камати мањој од 10 одсто годишње (најчешће између 8 и 12, у зависности од износа и да ли сте већ клијент банке).
Практично, месечна рата за петогодишњи кеш кредит у износу од око 5.000 евра креће се од 12.000 до 15.000 динара, што значи да бисте на крају банци вратили око 1.000 евра више у односу на почетну суму.
У банкама кажу да поред класичног кеш кредита постоји још један начин да се уз повољнију камату дође до позајмице за куповину викендице. Наиме, реч је о такозваним готовинским кредитима са хипотеком, који се најчешће користе за куповину објеката који не могу да се финансирају путем стамбених кредита, као што су гараже, викендице, плацеви...
Управо хипотека омогућава корисницима да обезбеде већи износ готовине и дужи рок отплате, уз ниже камате у односу на стандардан готовински кредит.
Зашто викендице нису стамбени објекти
У Народној банци Србије наглашавају да се "под стамбеном непокретношћу сматра кућа, стан и делови стамбене зграде који су намењени становању".
- Стамбени кредит опредељује његова намена, имајући у виду да је реч о посебној категорији дугорочних кредита који се одобрава за куповину стана или куће, као и за изградњу, доградњу, реконструкцију и адаптацију стамбеног објекта. У складу са прописима НБС, за потребе одређеног регулаторног третмана, под стамбеном непокретношћу сматра се кућа, стан и делови стамбене зграде који су намењени становању, гаража, односно гаражно место заједно са станом, као и земљиште с грађевинском дозволом за изградњу куће, с тим што се викендице не сматрају стамбеном непокретношћу - кажу у НБС и додају да је за стамбену непокретност пресудна намена, а то је становање.
Ипак, наводе да услове одобравања кредита банке утврђују својом пословном политиком и да из угла важеће регулативе не постоје правне препреке које би банке онемогућавале да, у складу са својом политиком кредитирања, одобравају кредите за куповину викендица.