ПРИВРЕДНА АКТИВНОСТ СРБИЈЕ У ПОРАСТУ: Две гране се посебно истичу
Привредна активност у Србији је у порсту
Приведна активност у Србији је у порасту, показују подаци за прва два месеца ове године, а пре свега динамика индустријске производње, објављено је у новом броју Макроекономских анализа и трендова.
Била је симбол Југославије, и данас је незаобилазна
ПОТРАЖЊА ЗА СТАНОВИМА У СРБИЈИ СЕ НЕ СМАЊУЈЕ! Зашто је квадрат у Београду четврти најскупљи у Европи?
БЕОГРАЂАНИ, БЕСПОВРАТНА СРЕДСТВА СУ ВАМ НА РАСПОЛАГАЊУ: Град издвојио велики новац за развој предузетништва
После међугодишње стагнације у јануару, производња прерађивачке индустрије је у фебруару повећана, тако да је и у прва два месеца остварен скроман међугодишњи пораст.
Укупна индустријска производња има већи међугодишњи пораст од прерађивачке индустрије захваљујући врло високом порасту производње електропривреде.
Укупна индустријска производња у фебруару 2021. је међугодишње повећана за 2,6 одсто, колико износи и повећање у периоду јануар-фебруар.
Главни чинилац овог пораста је производња електропривреде, са међугодишњим порастом у фебруару за 10,2 одсто и за 11,0 одсто у прва два месеца.
Производња рударства је истовремено смањена за 1,5 одсто, а у самом фебруару за три одсто.
Производња прерађивачке индустрије је у јануару међугодишње смањена за 0,1 одсто (коригован податак), у фебруару је повећана за 1,4 одсто, а у два месеца заједно пораст износи 0,7 одсто.
Десезонирани индекс укупне индустријске производње повећаван је у децембру, јануару и фебруару - за укупно седам одсто.
У фебруару за два одсто, а у истом периоду повећавана је и трендна ведност, просечно по 0,6 одсто месечно.
Гледано по намени ЕУ, вредности краткорочних трендова свих наменских категорија су у јануару и фебруару 2021. били већи од просека претходне године.
Најбрже су расли и најдаље су одмакли (15,4 одсто изнад тог просека) тренд производње капиталних производа и (14,5 одсто) тренд трајних производа за широку потрошњу. Оба су на тим високим нивоима прешла у стагнацију.
Следе три тренутно растућа тренда - најпре, према достигнутом нивоу (10,3 одсто), тренд интермедијарних производа, затим тренутно најбрже растући тренд производње енергије (до седам одсто изнад прошлогодишњег просека).
Тренутно расте (до 1,3 одсто), али близу стагнације, и тренд производње нетрајних производа за широку потрошњу.
При међугодишњем упоређењу, у фебруару и у прва два месеца 2021. повећане су производње трајних производа за широку потрошњу (за замашних 16,6 одсто и 14,1 одсто) и енергије (10,5 одсто и 10,3 одсто), те производња интермедијарних производа (за 2,6 одсто и 1,8 одсто). Смањена је производња нетрајних производа за широку потрошњу (за 6,3 одсто и 4,3 одсто) и капиталних производа (за 0,7 одсто и 5,2 одсто).
Медугодишње је производња прерадивачке индустрије у фебруару повецана за 1,4 одсто, а у кумулативу за два месеца за 0,7 одсто.
Ако се посматрају текуће тенденције, четири области из групе десет највећих по учешћу има изразито узлазне трендове који су у фебруару премашили просек претходне године.
То су прехрамбена индустрија, производња електричне опреме, нафтна индустрија и производња производа од неметалних минерала.