ИСТЕКАО СПОРАЗУМ СА БРИТАНИЈОМ: Царина на српске производе поново 20 одсто, нове невоље за извознике
Последњих година са Великом Британијом бележимо двоцифрену стопу раста извоза.
Упркос ковид кризи у прошлој години, робна размена је износила око 500, а услуга око 600 милиона евра.
Истовремено је стигло 90 милиона евра директних британских инвестиција. Да ли ће тако бити и после Брегзита, зависи од брзине постизања новог трговинског споразума који још није почео због ковида, али је било и неких других одлагања.
"ВЕРУЈЕМ ДА ЋЕ РАЗУМЕТИ ОВУ ПОРУКУ" Председник Вучић незадовољан радом појединих министара
ШТА ЈЕ ШОРТСЕЛИНГ? Овај термин постао је популаран пре само неколико дана, а гарантује ВЕЛИКУ зараду
ХРВАТСКИ ХОТЕЛИЈЕРИ У РАСУЛУ: Ближе се пролећни празници, а још увек не знају хоће ли бити гостију
Стари споразум о трговини с Великом Британијом престао је да важи последњег дана прошле године, а нови није потписан. На српске производе на том тржишту поново су уведене царине које иду и до 20 одсто.
- Пребацивањем царина на наш терет, чини тај извоз у Енглеску потпуно нерентабилним. Ја мислим да ће то умањити извоз замрзнутог воћа из Србије најмање 15 до 20 одсто у укупном износу - сматра Раде Љубојевић, директор компаније "Сирогојно".
Високе царине нису једина невоља за српске извознике.
- Незнање рецимо администрације на првој граници са Европском унијом о томе које се стопе примењују за Србију је успорило, у неком тренутку чак за три-четири дана зауставило практично проток робе. Постоји опасност да нашу позицију на том тржишту почну да заузимају неки други добављачи - указује Михаило Весовић, директор за стратешке анализе ПКС.
Тренутна ситуација није у интересу ни за више од 400 компанија са већинским британским капиталом у Србији које запошљавају 22.000 радника и производе претежно делове за британску аутомобилску индустрију.
За Владу је, кажу у Министарству трговине, приоритет да се што пре закључи нови споразум.
Према досадашњим сазнањима, неће садржати само трговинске одредбе, већ ће дефинисати укупне односе.
- Ми смо дали неке ситније примедбе које смо имали на њега. Очекујем да првих дана фебруара већ договоримо и другу рунду, другу видео-конференцију на којој ћемо моћи са британском страном партнерски да разговарамо о закључењу једног таквог свеобухватног споразума - наводи Стеван Никчевић, државни секретар у Министарству трговине туризма и телекомуникација.
У Министарству кажу да у досадашњим разговорима нема назнака да би новим споразумом српски извозници могли да изгубе погодности које су уживали старим споразумом.
Све ће се знати у наредних неколико месеци, када се очекује да буде потписан нови споразум.