Избегните ЗАМКЕ ПРЕВАРАНАТА који нуде ПОСАО у ИНОСТРАНСТВУ: На овај начин ЗАШТИТИТЕ СЕБЕ и РАДИТЕ ЛЕГАЛНО!
Чињеница је да грађани Србије масовно одлазе "трбухом за крухом" на рад у иностранство јер у Србији немају посао или им плата не "покрива ни пола месеца живота"
Чињеница је да многи од њих постају жртве превараната који им у фирмама у иностранству обећавају сигурне послове и добре плате. Последњи такав случај десио се нашим људима, њих око 50, који су отишли у Словачку.
Срби развили БИЗНИС: Посадили ову ЈУЖНУ ВОЋКУ да би имали хлад, а сад на 10 ари зараде 2.000 ЕВРА
Ситуација је утолико гора јер су ти људи остали без пара и не знају када ће и како да се врате у Србију будући да су власници фирме преко које су отишли ухапшени и задржани у притвору. Ти радници нажалост нису једини преварени који су похрлили ван граница Србије на рад. Пре само годину дана 23 српска држављанина ухапшена су у Словачкој, а разлог су, како је објављено, лажни уговори о раду и непотпуна путна документација.
Како је тада саопштено, око 5.800 радника из Србије налази се у Словачкој, а од тога мање од 600 има појединачне дозволе за рад од словачких бироа рада, док су остале довеле често сумњиве агенције за запошљавање. Дакле, јасно је потпуно да без озбиљне провере преко кога и које фирме одлазите на рад у иностранство, никако не наседајте на приче о великим платама, добром смештају и валидним уговорима. Све добро проверите!
На то упозоравају и у Министарству за рад, запошљавање борачка и социјална питања и кажу да Закон о запошљавању и осигурању за случај незапослености прописује област запошљавања држављана Србије у иностранству.
- У складу са тим Законом послове запошљавања може обављати Национална служба за запошљавање и агенција за запошљавање која има важећу дозволу за рад овог Министарства јер оно истовремено води регистар издатих дозвола агенцијама. Списак агенција са важећом дозволом налази се на сајту Министартва - навели су надлежни.
Први корак је свакако одабир агенције која посредује при запошљавању у иностранству. Списак регистрованих агенција за запошљавање, које имају дозволу Министарства за рад, налази се на веб сајту Министарства и Националне службе за запошљавање. Тренутно је регистровано 116 таквих агенција.
Регистар Министарства и Националне службе за запошљавање се ажурира једном месечно. На посао у иностранство преко посредничке агенције никако, али никако, немојте да идете без претходно потписаног уговора о раду. Како је речено у Министарству за рад и социјалну политику, уговором који потписујете морала би да буде обезбеђена ваша заштита прописана законом. Уговор о раду потписујте пре одласка у иностранство, никако тек што се на тај пут отиснете. Ако вам посредник каже да ћете уговор потписати тек кад стигнете на радно место, знајте да нешто није у реду.
Како да постанете ПРОГРАМЕР? Потребно вам је ОВИХ ШЕСТ ставки!
У уговорима би морало да буде наведено обезбеђивање дозволе за рад, трошкова - општих, санитарних и специјалистичких здравствених прегледа и издавање уверења о здравственој способности. Такође, ту би морали да буду наведени трошкови превоза, као и информисање о правима и обавезама по основу рада, као и о условима живота и рада. Поједини преварени радници тврдили су да су имали потписане уговоре о раду, али је питање да ли су они били валидни. Неки радници у изјавама медијима тврдили су да су у њима биле само наведене њихове обавезе, не и права.
Такође, у посредничким агенцијама су дужни и усмено да вас обавесте о вашим правима и обавезама.
Уколико се нађете у неприлици, у каквој су се нашли радници у Словачкој, помоћ можете да потражите у српским дипломатско-конзуларним представништвима, поручују у Министарству за рад. Србија је до сада потписала два споразума о привременом запошљавању наших државаљана у иностранству и то са БиХ, Белорусијом и Словенијом. У случају да сте нашли посао у некој од ових земаља, Министарство рада добија детаљне информације о томе, што вам, како су раније објашњавали надлежни, даје већу сигурност и гаранције да ће ваша права бити испоштована.
Преквалификација за запослене: Сви који желе у ИТ треба да знају ОВО
Из свега овог може се закључити да приликом запошљавању у иностранству треба да обраћате пажњу баш на сваку ставку у уговору, али и да, како бисте били безбедни и сигурни, кроз сваки поменути корак прођете што пажљивије.