ИЗМЕНЕ ПРАВИЛА У ИЗДАВАЊУ ДОКУМЕНАТА?! Личне карте САМО СА ЧИПОМ, а могуће још неке промене
Међу препорукама НАЛЕДА је и лиценцирање приватног обезбеђења и укидање обавезе за промену саобраћајне дозволе.
НАЛЕД је у новој Сивој књизи Министарству унутрашњих послова препоручио да уведе обавезност издавања личних карти са чипом, лиценцирање приватног обезбеђења према стручној спреми и укидање обавезе за промену саобраћајне дозволе због пронмене пребивалишта.
У новој Сивој књизи, НАЛЕД указује да издавање личне карте без чипа онемогућава даљи развој електронске управе у Србији за грађане, јер то, како сматра, онемогућава издавање квалификованог електронског потписа од стране МУП-а, који је једини бесплатан за све грађане.
Бил Гејтс објашњава како и на шта ће ПОТРОШИТИ своје ОГРОМНО БОГАТСТВО!
Имате још само неколико дана! Ако до ОВОГ ДАТУМА не уплатите дажбину, СТИЖЕ КАЗНА!
Због тога предлаже да се измени Правилник о личној карти тако што ће би се увела обавеза да се лична карта издаје са чипом, као и да се пропише да личне карте које су до измене Правилника издате без чипа важе до истека периода на који су издате, а да ће се након тога заменити личним картама са чипом.
Даље, сматра да би процедура издавања квалификованог електронског сертификата на личној карти требало да се поједностави тако да се пропише - да се уговор о издавању сертификата потписује по аутоматизуму у поступку подношења захтева за издавање личне карте, осим у случају ако се подносилац захтева у том захтеву изјасни да не жели квалификовани електронски сертификат.
- Усвајањем предложене измене значајно би се допринело изградњи инфраструктуре за даљи развој електронске управе у Србији и тиме убрзале, поједноставиле и појефтиниле процедуре управе у којима уцествују грађани - сматра НАЛЕД.
Када је реч о приватном обезбеђењу, НАЛЕД указује да према Закону о приватном обезбеђењу физичка лица - запослени на пословима обезбеђења морају прибавити лиценце за обављање тог посла уколико испуњавају услове предвиђене законом, у које, између осталог, спада похађање обуке и полагање испита.
Међутим, као проблем у пракси НАЛЕД види то што надлежни органи спроводе обуке и полагање испита и за особе које не испуњавају неке од других законских услова за стицање лиценце, пре свега услов који се тице стручне спреме.
Потребно је како наводи, јасно дефинисати начин и уједначити праксу спровођења Закона о приватном обезбеђењу, адекватним изменама Закона или инструкцијом МУП-а у вези са оцењивањем (пред)услова за похађање обуке и полагање испита.
У погледу издавања лиценци запосленим лицима - код послодавца код кога је организована самозаштита, у ситуацији када је како напомиње, привреда већ имала трошкове за обуке лица која неиспуњавају критеријум потребне стручне спреме, НАЛЕД предлаже - категорисање лиценци.
Категоризација би била обављена тако што би, према идеји НАЛЕД-а, након обуке и положеног испита, лиценце за послове обезбеђења са оружјем могла добити само лица која имају најмање ИВ степен стручне спреме.
Лица која не испуњавају овај услов у погледу струцне спреме, али имају одређене године радног стажа на пословиме обезбедења (најмање три године), могла добити само лиценцу за послове обезбеђења без оружја, наводи НАЛЕД и за ову категорију предлаже увеђење додатних периодичних провера, здравстену проверу, обуку...
Такође сугерише раздвајање услова за добијање лиценци код самозаштите и друштава која се професионално баве пословима обезбеђења.
Констатујући да су Изменама Закона о приватном обезбеђењу у новембру 2018. уведене нове врсте лиценци за физичка лица, између осталог, лиценце за обављање послова физичко техничке заштите са или без оружја, НАЛЕД указује да обе врсте лиценци подразумевају да физичко лице има најмање ИВ степен стручне спреме.
С друге стране, како наводи, уведена је и лиценца за обављање редарске службе од стране физичког лица за који је, између осталог, потребно полагање обуке, али не и средња стручна спрема.
НАЛЕД сматра и да је потребно укинути обавезу промене саобраћајне дозволе услед промене пребивалишта и указује да је власник возила већ дужан да ту промену пријави МУП-у, који му тај податак учитава и у његову личну карту.
Подсећа да саобраћајна дозвола није исправа којом се доказује пребивалиште особе и наглашава да такса и накнада од минимално 980 динара, као и велики утрошак времена за процедуру промене овог податка у саобраћајној дозволи, представља неоправдано оптерећење грађана и привреде.
Због тога НАЛЕД предлаже да се измени Правилник о регистрацији моторних и прикључних возила тако да се избрише обавеза да се на предњој страни саобраћајне дозволе уписује пребивалиште власника, односно корисника аутомобила и да се тај исти податак, уколико је потребан, уписује у чип саобраћајне дозволе по аутоматизму приликом уноса тог податка у личну карту.
- Овим би се укинуо непотребни трошак власника возила за штампање нове саобраћајне дозволе у слуцају пресељења на ново пребивалиште које је у оквиру исте локалне самоуправе, али и обезбедила већа ажурност података имајући у виду да људи често избегавају да измене податке у регистрима услед трошкова који су им непотребно наметнути - закључио је НАЛЕД.
ДИСПАРИТЕТ У ЕВРОПСКИМ ПЛАТАМА: Албанија на дну листе, а ево која држава гарантује највишу минималну зараду, право мало богатство
ВРТИ СЕ У ГЛАВИ ОД МИЛИОНА! На додели Оскара само за црвени тепих издвојено ПРАВО БОГАТСТВО
ЗРНО СИРКА ЗЛАТА ВРЕДНО! Нове биљне врсте успешно се показале на СРПСКИМ ЊИВАМА
Нови пројекат на помолу! Кинези имају план за ДИВЧИБАРЕ: Српска планина доживеће ПРОЦВАТ!