ЈЕДНА ВЕСТ ПРОМЕНИЛА СВЕ: Светске БЕРЗЕ на НАЈВИШИМ НИВОИМА у историји!
На светским су берзама цене акција прошле недеље досегнуле рекордне нивое јер су улагаче охрабриле вести о развоју још једне вакцине против коронавируса и напретку у преносу власти у Белој кући
На Вол Стриту је Дау Џоунс прошле недеље скочио 2,2 одсто, на 29.910 бодова, док је S&P 500 порастао 2,3 одсто, на 3.638 бодова, а Насдак индекс три одсто, на 12.205 бодова.
ПОРЕСКИ СИСТЕМ КОЈИ ЈЕ ИЗДИГАО РУСКУ ЕКОНОМИЈУ ПОСТАЈЕ ПРОШЛОСТ? Богаташима се ово неће свидети
СРПСКА ЛЕПОТИЦА СПРЕМНА ЗА РУСКЕ ТУРИСТЕ: Стручњаци посетили Златибор и оценили га као идеално место за одмор
КИПАР ИМ УКИНУО "ЗЛАТНЕ ПАСОШЕ", А САДА СУ НАШЛИ ОБЕЋАНУ ЗЕМЉУ: Познато где ће сада богати Руси улагати новац
Та три индекса досегнула су пропле недеље нове највише нивое у историји јер је улагаче охрабрила вест да је, након америчких Пфизера и Модерне, и британска компанија АстраЗенеца завршила тестирање њене експерименталне вакцине, које је развила у сарадњи с Универзитетом Оксфорд, и да оно може бити уефикасна око 90 одсто.
Чека се вакцинисање
Улагачи се надају да ће вакцинисање ускоро почети, што би у догледно време могло довести до нормализације ситуације у највећим светским привредама. Последње вести сугеришу да би вакцина могла да буде доступно пре краја године.
Пробој Дау Џоунс индекса изнад 30.000 бодова, по први пут у историји, захваљује се и потврди америчке Управе за опште послове (ГСА) да изабрани председник Џо Бајден може званично да започне процес преузимања власти.
Актуелни председник Доналд Трамп поручио је да ће његов тим сарађивати, стога може започети процес промена у Бијелој кући, који је недељама одлаган, премда је Бајден уверљиво победио на изборима.
Улагаче је орасположила и вест да Бајден планира да именује бившу председницу америчке централне банке Јанет Yellen за министра финансија, што би, сматрају аналитичари, могло преусмерити фокус на борбу против растуће економске неједнакости.
Лоши привредни показатељи
Ипак, крајем недеље Дау Џоунс и S&P 500 индекс склизнули су се рекордних нивоа, након слабијих него што се очекивало података с америчког тржишта рада.
Број првих захтева за помоћ незапосленима прошле недеље је порастао за 30 хиљада, на укупно 778 хиљада, више него што су аналитичари очекивали.
То показује да Американци и даље остају без посла због рестриктивних мера у низу савезних држава усмерених на сузбијање корона вируса.
- Привредни показатељи нису добри и знамо да неће бити добри још неко време, с обзиром на други талас ширења вируса - каже Тим Гриски, стратег у компанији Инвернес Цоунсел.
Последњих недеља тржиште акција снажно расте, захваљујући вестима о вакцини, а улагачи занемарују вести о рекордним бројкама новозаражених и умрлих у САД-у и Европи.
- Наставља се борба између вируса и вакцина. Реалност је да вирус неће нестати брзо, премда ће вакцина бити дистрибуирана релативно брзо. Због тога није јасно када би се могао наставити опоравак привреде - каже Гриски.
Светски МСЦИ индекс на рекордним нивоима
И на европским су берзама цене акција прошле недеље порасле, четврту недељу заредом. Лондонски ФТСЕ индекс ојачао је 0,25 одсто, на 6.367 бодова, док је франкфуртски DAX порастао 1,5 одсто, на 13.335 бодова, а паришки ЦАЦ 1,9 одсто, на 5.598 бодова.
На Токијској је берзи, пак, Nikkei индекс скочио 4,4 одсто, на 26.644 бода, нови највиши ниво у 29 година.
И на већини осталих највећих азијских берзи цене су акција прошле недеље порасле, па је МСЦИ индекс свих светских берзи досегнуо највиши ниво од када постоји.