Како ће пандемија вируса корона утицати на глобална привредна кретања?
Какве последице по број радних места на глобалном нивоу ће имати пандемија вируса ковид-19?
Према подацима Међународне организације рада (ИЛО), очекује се да ће пандемија корона вируса резултирати падом радних сати на глобалном нивоу за 14 одсто у другом тромесечју 2020. године.
"СВИ СМО СТАВЉЕНИ НА ТЕСТ" Ангела Меркел: Европа се суочава са најтежом ситуацијом у историји човечанства
Вучић најавио велике економске промене: Претећи ћемо Хрватску по БДП, као што ће Кина претећи САД
Србија је једина земља којој ММФ није смањио прогнозу раста: Ево шта то говори о нашој економији
Агенција за рад Уједињених нација навела је да је ово ажурирано смањење радног времена еквивалентно губитку 400 милиона радних места са пуним радним временом на глобалном нивоу у другом тромесечју, на темељу стандардне радне седмице од 48 сати.
У претходном извештају из маја, ИЛО је прогнозирао пад од 10,7 одсто радних сати, односно губитак 305 милиона радних места, што значи да се ситуација у међувремену погоршала.
У последњем, петом издању монитора "Цовид-19 и свет рада", ИЛО је нагласио да је Америка највише погођена регија, с процењеним падом радног времена од 18,3 одсто, односно 70 милиона радних места са пуним радним временом.
За прво тромесечје ове године ИЛО је израчунао пад радног времена широм света од 5,4 одсто, што је 155 милиона радних места, у односу на четврти квартал прошле године.
ИЛО наводи да више глобалних фактора узрокује ово опадање, као што су краће радно време, привремени одмор, као и незапосленост и "неактивност".
У Извештају ИЛО наводи три различита сценарија опоравка на тржишту рада у другој половини године.
Основни модел предвиђа пад радног времена од 4,9 одсто, односно губитак 140 милиона радних места у односу на четврти квартал 2019. године.
Овај сценарио претпоставља опоравак привредних активности према постојећим прогнозама, укидање ограничења на радном месту, уз опоравак потрошње и улагања. Песимистички модел значио би пад радног времена од 11,9 одсто или губитак 340 милиона радних места. Та прогноза се темељи на могућности другог таласа корона вируса.
Оптимистични модел значи смањење радног времена за 1,2 одсто или губитак 34 милиона радних места, а овај најбољи сценарио десио би се ако би се брзо наставиле све радне активности, уз креирање нових послова и појачану потражњу.
Ни биткоин није имун на корону: Цене крипто валута уздрмане!
АМЕРИЧКИ НАФТАШИ НА КОЛЕНИМА: Произвођачима нафте из шкриљаца "прети" банкрот
ПОТОНУЛЕ ЦЕНЕ НАФТЕ: Пуна складишта широм света, страх од новог таласа корона вируса оголио вредност црног злата
ПОТРЕС У ЕВРОПСКОЈ БАНЦИ: Председник одлази са функције, развој НЕОДРЖИВ без једног сектора
У ЦРНОЈ ГОРИ ОТКАЗИ ПЉУШТЕ: Број незапослених повећан за 5,6 хиљада у односу на прошлу годину