Како да избегнете ПРЕВАРЕ У КАТАСТРУ, зашто су толики редови и има ли КОРУПЦИЈЕ?
Одговори директно од Републичког геодетског завода
Зашто су толике гужве, могу ли захтеви грађана за упис власништва брже да се решавају, морају ли да настају грешке у решењима, као и како искоренити корупцију, нека су од питања која тиште грађане Србије који имају посла у катастру. Одговоре смо добили директно од Републичког геодетског завода у Београду, а њих је дала Гордана Зорић, шеф одсека за информисање и сарадњу РГЗ.
Прочитајте и:
Како грађанин да се осигура и буде заштићен да кад купи стан који је у изградњи, неће бити доведен у ситуацију, да инвеститор тај стан опет неком прода?
- Најважније је да купац тог стана прво изврши увид у евиденцију закључених и оверених уговора, који води надлежни суд, како би се уверио да тај стан у изградњи није био предмет продаје. Предлог закона о поступку уписа у катастар непокретности и водова, који је у скупштинској процедури, предвиђа упис предбележбе објекта и негових посебних делова (станови, гараже, пословни простори), као и промена њихових власника, а на тај начин биће заштићени купци станова у изградњи, јер нико без њихове сагласности неће моћи да се упише као власник, а потенцијални купци ће имати информацију да ли је стан већ продат.
Када ће нотари директно обавештавати катастар о променама власништва над непокретности?
- Предлог закона о поступку уписа у катастар непокретности и водова који је у скупштинској процедури, допринеће успостављању ажурног катастра, јер се уводи као основни принцип, уписа у катастар, принцип официјелности. Што значи да ће се по његовом усвајању, упис обављати по службеној дужности. Јавни бележници имаће обавезу да од 1. јула ове године, сваки уговор о промету непокретности, који овере а који је основ за упис у катастар, доставе служби за катастар непокретности и то преко е-шалтера. Остали имаоци јавних овлашћења и државни органи биће у обавези да своје одлуке које су основ за упис, доставе електронски служби за катастар од 1. новембра 2018. а судови од 1. јануара 2020. У спровођењу реформи Републички геодетски завод први пут је добио подршку највиших представника Владе, премијерке Ане Брнабић и потпредседнице Владе и министарке грађевинарства, саобраћаја и инфраструкутре Зоране Михајловић. Реформе ће бити омогућене усвајањем наведеног предлога Закона о поступку уписа у катастар као и Закона о националној инфраструктури геопросторних података.
Често се може чути да се уписи у катастар могу да се убрзати уз помоћ "коверте"? Шта РГЗ предузима по овом питању?
Евентуалне покушаје корупције грађани би требало да пријаве тужилаштву. У циљу повећања поверења у рад РГЗ-а предузете су превентивне мере. Директор Републичког геодетског завода Борко Драшковић од 2015. до данас увео је већи број системских антикоруптивних мера. Једна од првих била је ротација начелника служби са циљем да се промени средина у којој раде, јер на тај начин остварена је нова радна енергија између запослених службеника и начелника. Касније такође, споредена је и ротација шефова правних служби у катастрима непокретности у локалним канцеларијама. РГЗ је први државни орган у коме је примењена и методологија "8Д" ова метода је иначе потекла из великих корпорација, чија је намена да анализира радне процесе, као и да уклони уочене неправилности.
Може ли да се деси да документ нестане или да се "загуби"?
- Најновија системска промена која је уведена у службама за катастар непокретности започета је крајем децембра 2017. године, увођењем документ менаџмент система, уз подршку Светске банке, у свим службама за катастар непокрености у Београду, а сада се примењује и у другим службама за катастар непокретности. У овом тренутку, документ менаџемент систем уведен је у више од 80 служби РГЗ-а и такође доприноси у спречавању сваке могућности за корупцију. Овај систем подразумева да се по пријему документација коју странка преда уз захтев, одмах скенира и формира се електронски предмет. Папирна документација остаје у пријемној канцеларији, а сви службеници катастра који раде на решавању предмета, а то су начелник службе, шефови правне и геодетске службе и референти, предмету приступају и врше обраду електронски. Систем омогућува да се на централном нивоу може проверити ко је све приступио предмету и на тај начин се лако може увидети уколико је предмету приступио неко ко није овлашћен. Овако се спречава свака могућност да се предмет случајно заборави у фиоци или да нестане неки документ.
Коме грађани могу да се обрате уколико из било ког разлога нису задовољни радом службеника катастра?
- Директор РГЗ Борко Драшковић, формирао је тим службеника РГЗ-а у седишту завода, који у року од три дана одговарају на електронски достављене примедбе грађана путем web сајта www.rgz.gov.rs на рад служби за катастар.
Председник Вучић отворио Међународни сајам привреде у Мостару
Радили сте и у Аустрији? Ево како до ПЕНЗИЈЕ
Зашто су у неким филијалама велике гужве, као што је случај у Служби за катастар у 27. марта?
- У Београду и Новом Саду већи је промет непокретности па је самим тим већи број захтева за упис у катастар непокретности и права на њима, као и за упис забележби, терета, хипотека. Тако је у пријемној канцеларији у Улици 27. Марта у Београду, где је смештено 11 шалтера за четири Службе за катастар непокретности које покривају подручја Раковице, Палилуле, Вождовца и Звездаре, јединствен је ред, па се ствара привид да је гужва већа него што јесте. Осим тога путем веб сајта на линку инфо центра могуће је обавити е-заказивање за предају документацију на шалтерима РГЗ или за пријем код неког од службеника катастра ради евенуталних разрешења или недоумица која се односе на предмет. Ова апликација такође омогућава да грађани из своје фотеље провере докле се стигло у решавању њиховог предмета.
Може ли процедура да се мења, а не да се на једном шалтеру преузма захтев, на другим после плати такса, па поново мора да се стане у ред да се преда захтев са уплатницом?
- Обрасци захтева могу да се преузму и са интернет странице РГЗ. Сада не постоји могућност да запослени приме уплате административних такси, а у току је поступак да се директно на шалтеру, на ПОС терминалу омогући безготовинско плаћање. РГЗ заједно са Канцеларијом за информационе технологије и електронску управу покренула је пилот пројекат увођења ПОС терминала, којим ће бити омогућено плаћање картицама из система Дина, Виза, Мастер и Мастро, и то на свим шалтерима служби за катастар непокретности у Београду.
Зашто су различите висине такси за упис власништва на непокретности?
- За упис промене власника непокретности на основу једне исправе потребно је уплатити таксу од пет хиљада динара, а за сваку следећу исправу, којом се доказује правни континуитет у односу на лице које је уписано као ималац права, наведена такса се увећава за по 1.500 динара. Тако на пример, ако се упис обавља на основу једног купопродајног уговора плаћа се 5.000 динара, а у слуачју да продавац није био уписан у катастар као власник, а има рецимо решење о наслеђивању непокретности од особе које је уписана као власник, онда ће морати да плати таксу од 6.500 динара. Иначе, поред ове таксе, за сваки захтев за упис плаћа се и административна такса од 310 динара.
Нема више бесплатно: Од понедељка почиње НАПЛАТА ПЛАСТИЧНИХ КЕСА у продавницама у Србији
Зашто грађанин мора да напише молбу ако добије решење са грешком, уместо да службеник који је грешку и начинио, то исправи одмах?
Ако је службеник приметио грешку, по службеној дужности покреће поступак за њену исправку. Међутим, дешава се понекад да службеници не уоче грешку, а грађанин је по пријему решења увиди. У том случају, потребно да поднесе захтев за исправку грешке ради покретања одговарајућег поступка. Таксе се у таквим ситуацијама не наплаћују.
Да ли је потребно и до две недеље да се исправи грешка и изда ново решење?
- Разлог је тај што службеници морају да поштују редослед подношења захтева, приликом њиховог решавања.