КАКО ДА ПРОВЕРИТЕ ДА ЛИ ВАМ ЈЕ СТАН ЗАИСТА УКЊИЖЕН? Ако купујете некретнину - ОВЕ ЦАКЕ морате да знате! (ФОТО)
Лист непокретности може вас касније спасити додатних проблема.
Куповина стана или куће огроман је и важан корак у животу, али пре него што издвојите повећу количину новца за свој нови дом из снова, веома је важно да обавите све потребне провере као што је, примера ради, да ли је жељена некретнина укњижена.
Пре свега, предност куповине укњижене непокретности је већа тржишна вредност, правна сигурност и могућност куповине стана помоћу хипотекарног кредита, али то није све.
КУЋА СА ПЛАЦЕМ ЗА САМО 1.600 ЕВРА: У овим местима су НАЈЈЕФТИНИЈЕ НЕКРЕТНИНЕ у Србији
УЗБУНА У НОРВЕШКОЈ: Руска православна црква купује поседе и некретнине близу НАТО база, шта се дешава?
МАМЕ, КАКО ДО ПРВЕ НЕКРЕТНИНЕ? Ово су најважније измене Уредбе за куповину стана уз субвенцију државе
Лист непокретности може вас касније спасити додатних проблема.
Лист непокретности неке некретнине је као његова лична карта.
Самим тим, увидом у њега знаћете да ли је тај стан под хипотеком, ко је власник или колико је власника над тим станом који желите да купите, да ли постоје терети или неки проблем због ког нећете моћи да упишете власништво над непокретношћу на Ваше име, и слично.
Укњижена некретнина мора бити регистрована у Катастру непокретности, а провера се врши вађењем власничког листа.
Ово је посебно битно ако узимате стан на кредит, невезано да ли је у питању стамбени или готовински.
Међутим, уколико сте нестрпљиви и не желите да сачекате да вам физички стигне Лист непокретности у штампаном облику од Катастра непокретности, за који је претходно поднет захтев, већ желите да проверите правно стање некретнине коју желите да купите, можете посетити страницу Републичког геодетског завода - РГЗ.
Сама провера веома је лака, а потребно је само да преко мобилног телефона или рачунара одете на интернет сервис "KnWeb" Republičkog геодетског завода који је јавно доступан.
За претрагу су вам потребни:
- име општине
- име катастарске општине и број катастарске парцеле
- или адресу и кућни број непокретности коју желите да проверите.
Дакле, кликните на претраживање базе података катастра непокретности, и из падајућег менија изаберите општину на којој се стан налази, а након тога и катастарску општину.
Следећи корак, уједно и последњи, је да у оквиру жељене катастарске парцеле изаберете начин на који желите да проверите непокретност, тачније преко адресе на којој се непокретност налази или на основу самог броја катастарске парцеле.
Уносом тачних података, приказаће се и ажурирани подаци о некретнини коју желите да купите.
То је све могуће због тога што катастар непокретности садржи податке о земљишту (назив катастарске општине, број, облик, површина, начин коришћења, бонитет, катастарска класа и катастарски приход катастарске парцеле), зградама, становима и пословним просторијама, као посебним деловима зграда (положај, облик, површина, начин коришћења, спратност и собност) и другим грађевинским објектима, као и податке о правима на њима и носиоцима тих права, теретима и ограничењима.
Такође, саветујемо вам да на сам дан када потписујете купопродајни уговор о непокретности поново посетите Катастар и проверите још једном власнички лист, како вам се не би десило непријатно изненађење да је власник у међувремену ставио стан под хипотеку, а ви за то сазнате када буде прекасно.
Било би добро и да проверите самог власника, поготово ако је у брачној заједници, те захтевате оверену изјаву брачног партнера да се у будућности одриче потраживања према некретнини коју купујете.
Такође, подношењем захтева у судској писарници проверићете да ли се над некретнином води неки судски спор.
Сада када знате све "цаке", остаје само да пронађете идеалан стан или кућу који се уклапају у оно што сте замислили.