Како да се најбоље заштите од лопова?
Провалници у Београду годишње обију више од 2000 станова, а у сезони годишњих одмора и празничних путовања, више од 15 дневно.
Уз модерне облике техничке заштите, расте и способност лопова да уђу стан, па је тешко рећи да ли постоји прави облик заштите од провалне крађе. Најбоља заштита је осигурање, јер се тако ризик од трошкова и финансијских губитака преноси на друштво за осигурање које ће надокнадити штету.
Шта све може да се надокнади полисом осигурања?
Полисом можете да надокнадите вредност покрадених ствари и накита одн. уништеног намештаја и технике из стана, куће, викендице или пословног простора, каже генерални секретар Удружења осигуравача Србије Душко Јовановић. Провална крађа и разбојништво само су део ризика које покрива основна полиса осигурања домаћинства. Од друштва до друштва и у зависности од избора производа осигурања, покривене су и штете изазване пожаром, експлозијом, ударом грома, олујом, поплавом, изливом воде из инсталације, топљењем прекомерног снега, или ломом стакла.
Јовановић додаје да се овом полисом могу осигурати станови и куће, гараже, помоћни објекти, ствари у њима, драгоцености, новац или предмети од посебне уметничке вредности. Уз имовинске ризике, осигуравачи нуде и допунска осигурања, између осталог и полису осигурања од одговорности према трећим лицима, којом штитимо комшију уколико у нашем стану дође до поплаве или друге непредвиђене околности. Као део пакета могуће је осигурати и незгоду свих чланова домаћинства.
Како се утврђује цена полисе?
Цена зависи од избора броја и стуктуре предмета осигурања, односно ризика од којих желимо да заштитимо нашу имовину. Сума осигурања за стан као износ који максимално можемо добити у случају штете у пракси је углавном једнака грађевинској вредности објекта, с тим што се оставља слобода власницима стана да уговоре и другачије. Илустрације ради, грађевинска вредност објекта по м2 у Београду на просечним локацијама креће се од 800 до 1000€. Сума осигурања за предмете у стану, драгоцености и новац најчешће се уговара као проценат суме осигурања за објекат у коме се налазе. Дакле, цене се разликују у зависности од изабраног покрића, али се основна полиса осигурања може купити већ за око 100 динара по квадрату на годишњем нивоу.
Од чега зависи износ накнаде штете који ће неко добити?
Накнада штете зависи од процењене штете и суме осигурања, али не може бити виша од грађевинске вредности. У случају тоталне штете, накнада ће бити исплаћена у висини суме осигурања, а максимално до процењене грађевинске вредности објекта. Ако је неко платио полису за тоталну штету у висини од милион динара, то је највиши износ који му може бити исплаћен.
Савет грађанима је да се пре доношења одлуке о осигурању добро распитају од којих ризика се може осигурати имовина и да се упознају са условима којима су регулисана права и обавезе и осигуравача и купца полисе. Савет је, додаје Јовановић и да се пре куповине полисе добро распитате у којим случајевима је искључено право на накнаду штете, да би били избегнути, евентуални, каснији проблеми.