Засадио у Србији италијанску сорту лешника, а сад их продаје на пијаци и лепо зарађује
Очишћене лешнике продаје на сенћанској пијаци на килограм и остварује дуплу добит
Становник села Торњош, Арпад Рожа из околине Сенте, пре десет година засновао је засад лешника прво на четири катастарска јутра земље, да би касније плантажу проширио на још два.
Арпад прича да је са оцем размишљао чиме да почне да се бави, јер признаје да није волео да учи, па су се определили за засад лешника уверени да ће то вредети када доспе на род. Када су лешници почели да рађају, Арпад је отишао корак даље, упустио се у прераду, па сада купцима нуди и природни намаз од лешника и меда.
- Засадили смо италијанске сорте лешника и тек од претпрошле године сам имао значајан род, јер сам имао око тону очишћеног језгра, али морам рећи да још сва стабла нису доспела на пун род. Потребно је најмање седам година да засад лешника почне да даје значајнији принос - каже Рожа, који се определио за жбунасту форму засада лешника.
ДИНАР СТАБИЛАН: Курс динара 118,39 по средњем курсу
Произвођач лешника из Сенте се определио да род не продаје на велико, јер је цена прилично ниска и износи око пет евра за килограм очишћених лешника, па продаје на мало на сенћанској пијаци за 1.100 динара и има сопствену производњу природног крема од лешника и меда .Уз додатни труд, Рожа на тај начин успева да оствари већу зараду.
- Технологија коју примењујем у производњи природног крема од лешника са медом даје одличан квалитет крема. Лешнике прво пржим и затим мељем па мешам са медом, па као готов производ више вреди, поготово што су потрошачи лепо прихватили посластицу коју производим. Састојци природног крема који производим су само лешници и мед - истиче Рожа.
ШТА ЋЕ БИТИ С ПЕНЗИЈАМА? Нови немачки закон отвара врата пакла за најстарије у Србији!
Тако уз своје лешнике на пијаци и најзначајнијим етно-манифестацијама у Сенти и околини, овај произвођач продаје и крем.