Како је ЦРНИ ЛУК ПОСТАО СКУПЉИ ОД БАНАНЕ, и када ће ЦЕНА ДРАСТИЧНО ДА ПАДНЕ?
Као да смо земља Африке, у Србији је ових дана цена црног лука престигла цену банана! Произвођачи и трговци објашњавају да је ипак реч о привременом кретању цена на тржишту, да се тренутно продаје увозни лук, а цена ће почети да пада када стигне домаћи.
Цена црног лука у Србији варира током целе године, креће од 120 до чак 150 динара за килограм, док је, на пример, цена килограм банана од 100 до 140 динара. Трговци тренутно највеће количине црног лука увозе из неколико земаља бившег СССР-а, као што су Украјина и Белорусија, али и из Албаније, док мање количине стижу из земаља централне Европе, поготово Холандије која је највећи произвођач црног лука, али су због претходних екстремних суша приноси у тој земљи били битно мањи, што се одразило и на количину за извоз.
- Ово је само тренутни скок цене, који је диктиран управо смањеним количинама увезеног црног лука са подручја централне Европе. Цена ће, међутим, почети да пада чим на тржиште стигну довољне количине домаћег црног лука, такозване шутке која је тек почела да се појављује. Као што је то био случај и раније, када имамо довољне количине домаћег лука, његова цена седмицу за седмицом пада у просеку за пет динара, тако да већ за неколико недеља цена неће бити преко 90 динара у малопродаји – објашњавају домаћи трговци из неколико велепродаја.
ИМАЋЕ ИСТЕ ПЛАТЕ КАО СЛОВАЦИ Српски радници добродошли у Словачку
Постајемо члан Евроазијске уније: ОДРЕЂЕН ДАТУМ потписивања споразума! ТРГОВИНА ЋЕ ДОЖИВЕТИ ПРОЦВАТ
БУКТИ ТРГОВИНСКИ РАТ! Кина повукла потез који ће уздрмати америчку економију
Србија се, како се наводи у студији коју је спровела консултантска кућа СЕЕДЕВ уз подршку пројекта ГИЗ, налази на 62. месту по производњи и 54. по извозу црног лука у свету. По проценама стручњака, у нашој земљи се црни лук гаји на око 5.000 хектара, где скоро 2.000 хектара отпада на Војводину. У зависности од сезоне, у Србији се годишње произведе између 30.000 и 50.000 тона лука, што су сасвим довољне количине, како процењују пољопривредни стручњаци, да се подмире све домаће потребе. Током доброг дела године, међутим, Србија овај лук увози.
- Један од разлога је потпуно дестимулативна цена црног лука за домаће произвођаче, која је ниска и у откупу и у продаји. Последња откупна цена се кретала од пет до осам динара по килограму код већине мањих произвођача, а само веома мали број професионалних повртара остварио је од 12 до 15 динара по килограму. Када се одбију трошкови, догодило се да је лане добар део произвођача одустао од производње – причају војвођански произвођачи.
НИЈЕ МОГЛА ДА СКРПИ КРАЈ С КРАЈЕМ, А ОНДА ЈЕ ОТИШЛА У ИРСКУ: Радила сам по 12 сати и једва преживљавала а погледај ме сада
МАТУРА КОШТА ВИШЕ ОД СВАДБЕ! Ево колико новца треба родитељи да издвоје за "испит зрелости" своје деце
ДОБРЕ ВЕСТИ ЗА СВЕ РАДНИКЕ И ПЕНЗИОНЕРЕ: Ускоро следи повећање плата и пензија
Следећи проблем јесте да се озбиљне количине практично баце, због труљења током вађења. Процена је да чак до једне петине годишње производње лука у Србији тако пропадне.
Цена црног лука од почетка 2019.
јануар 80-130 динара
фебруар 80-120 динара
март 80-120 динара
април 100-120 динара
мај 110-150 динара