Каматне стопе на историјском МИНИМУМУ, банке у опасности, ал' имају решење
Проблематичних кредита све мање
Учешће проблематичних кредита у укупним кредитима износи око 17 одсто, што је мање него раније, а то банкарима олакшава посао и омогућава им да буду лагоднији у давању нових кредита, изјавила је председница извршног одбора Еуробанке Славица Павловић.
ОТВОРЕН 24. БИЗНИС ФОРУМ НА КОПАОНИКУ: Најзначајније место окупљања привредне и политичке елите
Павловић каже да суштински изазов за банкаре представљају ниске каматне стопе праћене дугим роковима у којима се одобравају кредити, а то, како је упозорила, може бити својеврсна опасност.
- Може доћи до пораста референтних каматних стопа самим тим и до повећаног оптерећења клијената који узимају кредите, што нас може довести у нови циклус проблематичних кредита на неки средњи рок - рекла је Павловић.
Она је навела да ће се на једном од панела Копаоник бизнис форума дискутовати о стратегији банкарског сектора, управо због нових трендова који се огледају у чињеници да су каматне стопе на историјском минимуму.
Ако се испуни ЈЕДАН УСЛОВ до 5.000 људи може ДОБИТИ ПОСАО у Србији!
Каже да је тешко рећи да за тај изазов постоји нека стратегија, јер све банке, мање-више имају исте палете производа.
- Мислим да је сада дошло време да свако од нас дефинише своју стратегију у смислу циљања одређеног сегмента, региона и гране у коју жели да улаже - навела је Павловић.
Америка остварила највећи трговински дефицит од 2012. године!
На питање да ли сматра да је српско банкарско тржиште тесно, Павловић истиче да има 30 банака, што тржиште чини висококонкурентним, подсетивши да је почетком године дошло до неких аквизиција и нових улазака на тржиште.
Немци отворили 35.000 РАДНИХ МЕСТА у Србији: Ево шта је потребно да се сарадња још унапреди
Наводи да тај процес укрупњавања банкарског тржишта није процес који је стран ни за много већа и развијенија тржишта, па сматра да не треба да изненади, ако у неком наредном периоду дође до спајања и интеграција.