"КАТАСТРОФА ЈЕ ПРЕД ВРАТИМА" Понавља се сценарио из 2008. године: Свету прети РЕЦЕСИЈА И ГЛАД
Протеклих месеци стижу нам бројна упозорења на кризу која долази, и оштре поруке све су интензивније.
Крупна имена из светске економије упозоравају на кризу и могуће последице.
"Прети нам глад и дужничка криза", "Боље се припремите", само су нека од упозорења које смо видели у не тако далекој прошлости, а сада је стигло још једно.
РУСИЈА И ИРАН УЗВРАЋАЈУ УДАРАЦ ЗАПАДУ: Две земље праве замену за СВИФТ, већ начиниле први корак
ГРАЂАНИ ЕУ ОСТАЛИ БЕЗ ОСВЕТЉЕЊА И ТУШИРАЊА? Бизарне мере због руског гаса, континент чека МРАЧНА ЗИМА
"ТАЧНО ЈЕ, ПУТИН ИМА ГАС, АЛИ МИ ИМАМО МОЋ" Берлин стрепи због гаса и позива нацију на уједињење
- Катастрофа је пред вратима, нема лепих вести - рекао је Нуријел Рубини чувени професор економије на Универзитету у Њујорку, познатији као Др Пропаст који је предвидео и кризу из 2008.
Нуријел Рубини придружио се групи забринутих светских економиста који нам не предвиђају тако лепу будућност, после Урсуле фон Дер Лајен, затим извршног директора Џеј-Пи Морган Чејса Џејмија Дајмонда и шефа међународне енергетске агенције Фатиха Бирола.
И све њијхове поруке и више су него упозоравајуће.
Рубини: "Катастрофа је пред вратима"
Нуријел Рубини чувени професор економског факултета у Њујорку предвиђа озбиљну дужничку и финансијску кризу, као и рецесију.
Он је познат по својим песимистичким прогнозома, али често и истинитим. Једини је 2007. године предвидео дубоку економску кризу од када га прати надимак Др пропаст.
- Мислим да постоји много разлога због којих ћемо имати озбиљну рецесију, дужничку и финансијску кризу - навео је професор.
Он није сагласан са многим економистима и ветеранима са Wall Стреета који тврде да ће рецесија бити "кратка и блага".
- Идеја да ће ово бити кратко и површно потпуно је варљива - рекао је Рубини, указујући да је "историјски висок однос дуга" у напредним економијама широм света сада на 420 одсто "и да расте".
Такође је навео да постоји "много зомби корпорација" које су искористиле јефтино задуживање током пандемије за изградњу предузећа која никада неће постати профитабилна.
Он је рекао да су "домаћинства, владе и корпорације спасени током пандемије" смањењем каматних стопа Феда и подршком савезне владе, што неће бити доступно током предстојећег економског пада. Он је упоредио садашње стање америчке економије у стагфлацији (истовремена рецесија и инфлација) са стагфлацијом седамдесетих, наводећи да је тада било лакше, јер је дуг био низак.
Лајен: "На удару милиони људи"
Председница Европске комисије, Урсула фон дер Лајен, упозорила је да се свет суочава са "комбинацијом више криза" и да милиони људи широм света неће бити у могућности да приуште основне потребе укључујући и 275 милиона оних који ће бити у ризику од глади.
- У светлу појачане инфлације у којој тренутно живимо и ове бројке и ризици могу измаћи брзо контроли. Светска банка је проценила да 10 милиона људи гурнуто у екстремно сиромаштво за сваки проценат поскупаљења цена хране. Суочавамо се са скупом криза које ће појачати несташицу хране и дужничке криже широм света - поручила је Лајен.
Говорећи пред Европским парламентом у Стразбуру, председница Европске комисије навела је више разлога који су "уједињени" довели до проблема са несаташицом хране у свету, од последица пандемије, преко поскупљења енергената и ђубрива до климатских промена.
- Сви ови утицају имају једну заједничку тачку, а то је да су масивно и намерно спојени ратом у Украјини. У питању је хладна, безобзирна и прорачуната опсада неких од најрањивијих земаља на свету од стране Путина. Храна је сада постала део арсенала терора Кремља и то не самемо дозволити - поручила је Лајен.
Џејми Дајмонд: Ураган је ту, стиже
Главни извршни директор Џеј-Пи Морган Чејса навео је да је ураган ту и да стиже у нашем смеру.
- Боље се припремите - рекао је.
Дајмон је првенствено говорио о стању америчке економије, над коју су се, како је реекао, надвили облаци, те је у "метеоролошком" жаргону и наставио.
- Тренутно је као сунчано, ствари се одвијају добро, сви мисле да Фед може средити инфлацију - упозорио је Дајмон, након чега су деонице Џеј-Пи Моргана изгубиле на вредности 1,8 одсто (укупно у овој години 18 одсто).
Интригантно је да чак нити економисти Џеј-Пи Моргана у својим званичним пројекцијама још нису најавили рецесију, него су само смањили процене раста у 2022. са три на 2,4 одсто, а у 2023. са 1,4 на један одсто. Па ипак, Дајмон је рекао да се припремају за турбуленције с конзервативном структуром биланса јер морају "заштити сами себе од ризика како би могли да служе клијентима у тешким временима".
С таквом проценом сагласно је више угледних економиста, попут Џејсона Фурмана са Харварда, који говори како ће снага америчких потрошача чинити разлику између умерене и тешке рецесије. Аналитичари Голдман Сакса пак оцењују како би у Сједињеним Државама и због гомилања уштеђевина током пандемије и снажног приватног сектора могли избећи озбиљну рецесију.
Фатих Бирол: "Удари стижу са три стране"
Шеф Међународне енергетске агемције Фатих Бирол изјавио је да би тренутна енергетска криза могла да буде једна од најгорих у историји, а Европа би могла да буде највише погођена.
У интервјуу за немачки часопис Шпигл, Бирол је рекао да би последице рата у Украјини могле да буду горе од кризе 1970. године.
- Европске земље које више зависе од руског гаса, укључујићи и Немачку суочиће се са вероватно тешком зимом, јер ће морати да рационишу потрошњу гаса - наводи он.
Коментари шефа ИЕА долазе у тренутку када је руски државни гасни холдинг Гаспром прекинуо испоруке неким енергетским компанијама у Немачкој, Данској, Холандији и другим земљама, пошто нису прихватиле плаћање у рубљама према новој шеми коју захтева Москва.
Да би ублажила енергетске ризике, Европа би, према Биролу, требало да обезбеди набавке што већих количина гаса, на пример, гасоводом из Норвешке или Азербејџана, као пошиљке течног природног гаса (ТПГ).
Додаје да би електране на угаљ такође могле делимично да замене гасне електране.
Бирол је навео да предстојеће лето такође може бити врло тешко и за Европу и САД, због ограничене понуде на тржишту сирове нафте, упозоривши да ће се у шпицу сезоне летњих одмора потражња за горивом повећати, што може да доведе до "уских грла у снабдевању, на пример, дизелом, бензином или керозином, посебно у Европи".
Дејвид Малпас: Могућа и глобална рецесија
Током прошле недеље шеф Светске банке Дејвид Малпас упозорио је да би руска инвазија на Украјину могла да изазове глобалну рецесију, скок цена енергената и основних животних намирница.
У обраћању на једном пословном догађају у САД који је организовала Америчка привредна комора, Малпас је рекао да је тешко "видети како да избегнемо рецесију", напоменувши да забринутост повећава и успоравање раста у Кини због низа корона локдауна.
- Гледајући глобални бруто домаћи производ... тешко је сада видети како да избегнемо рецесију. Помисао о удвостручењу цена енергије довољна је сама по себи да изазове рецесију - рекао је Малпас, не износећи било какву конкретну прогнозу, преноси британски јавни сервис Би-Би-Си (BBC).
Светска банка је прошлог месеца смањила своју прогнозу глобалног економског раста за ову годину за скоро пун процентни поен, на 3,2 посто.
Малпас је такође приметио да многе европске земље још увек превише зависе од Русије у погледу нафте и гаса, чак иако полако напредују с плановима да смање своју зависност од руске енергије.
Навео је да би потенцијални потези Русије да заустави испоруке гаса могли да изазову „значајно успоравање“ у региону и додао да високе цене енергије већ врше притисак на немачку економију, највећу у Европи и четврту по величини у свету.