КЕШ КРЕДИТИ НИКАД СКУПЉИ, ЗАВРТЕЋЕ ВАМ СЕ У ГЛАВИ! Ако планирате да се задужите поведите рачуна о овом - КАМАТЕ САМО РАСТУ
Због одлуке Народне банке Србије да повећа камате за 0,25 одсто што је уједно и десето повећање од априла месеца, корисницима динарских кредита са променљивом каматном стопом скочила је рата.
Референтну каматну стопу повећана је од почетка године десет пута. Први скок био је у априлу, а од тада та каматна стопа подигнута је за 425 одсто.
НЕ БАШ ЛЕПЕ ВЕСТИ! Уколико планирате да купите стан ово морате да знате - ево када ће цене почети да падају
ОВО СУ НОВЕ ЦЕНЕ ГОРИВА: Познато колико ће коштати бензин и дизел наредних недељу дана
ПЕНЗИОНЕРИ, МЕЊА СЕ НАЧИН ИСПЛАТА ПЕНЗИЈА! Велика промена за најстарије грађане, имајте ОВО на уму - постоје и ИЗУЗЕЦИ
Како истичу из НБС, доношењем овакве одлуке наставља се пооштравање монетарних услова и оно ће утицати на ограничавање секундарних ефеката трошковних притисака на раст цена путем инфлационих очекивања.
- Тиме доприноси да се инфлација у Србији нађе на опадајућој путањи и врати у границе дозвољеног одступања од циља до краја периода пројекције.
Примери кеш кредита
Узмимо пример кеш кредита од 100.000 и 300.000 динара са роком отплате од 36 месеци, и варијабилном каматом од 12 одсто. За кредит од 100.000 динара према поменутим условима финансирања, клијент би банци требао да врати око 119.800 динара, тј. месечна рата сада изађе око 3.310 динара. У случају кредита од 300.000 динара клијент банци укупно уплаћује 359.400 динара тј. у обавези сте да плаћате скоро 10.000 динара месечно.
Нема фиксних камата
Због неизвености која влада финансијским тржиштима, па и код банака у Србији, оне су све мање спремне да фиксирају рате зајмова и то не само за стамбене за које је немогућа мисија добити фиксну рату, већ и за остале кредите, у овом случају кеш или потрошачке. Промењива камата на позајмице у домаћој валути је почетком године била 7 до 9 одсто у просеку, а сада се нови кредити уговарају од 10 одсто и више. Фиксна камата коју су банке нудиле је била од 10 до 16 одсто, али сада је банке више готово и немају у понуди.
Генерални секретар Удружења банака Владимир Васић, једном приликом потврдио је да банке сада нерадо дају позајмице са фиксном каматом.
- Због неизвесности на тржиштима, тренутно је у понуди све мање кредита са фиксном каматном стопом. Као што су људи опрезнији када је у питању задуживање, тако се понашају и банкари. Фиксна камата је увек у тренутку када се узима већа, јер неко мора да носи ризик непредвидиве будућности, али банке се рационално понашају и сада не желе да позајмљују новац са фиксном каматом, каже Васић.