КИЛО ВОЋА КОШТА КАО ШИБИЦЕ: Воћари одустају од бербе због ЕКСТРЕМНО НИСКЕ ОТКУПНЕ ЦЕНЕ
На питање шта може да се купи за 15 динара, већина би рекла "ништа".
Касирка би набројала жваку, упаљач, шибице или папирне марамице. Наравно, то је по комаду. А када би то исто питање поставили воћару, списак би био дугачак. И то не у комадима, већ у килограмима.
Ових дана толико кошта килограм шљива, а од почетка године, само да не беру, били су спремни да продају по тој цени вишње, кајсије и купине.
ИНДУСТРИЈА УВОЗА И ИЗВОЗА БАНАНА У ВЕЛИКОМ ПРОБЛЕМУ: Опасна болест напала тропско воће, да ли ће маркети остати без банана?!
Турски инвеститор отвара фабрику у Малом Зворнику, биће отворено 300 радних места!
ИЗМЕШТАЊЕ ГЛАВНОГ ГРАДА: Улажу милијарде долара у селидбу престонице, јер тоне
- Ја сам имао 11 тона кајсија. Цена је било у просеку 25 динара по килограму. Углавном сам дао за ракију. То је био чист губитак, јер док платим радника три хиљаде, зараде нема. Да би род био добар, мора да се уложи. Хемија и средства за одржавање и заштиту су скупа, кад све саберем, мени не остане ништа. Цена смесе за поливање је четири до пет хиљада динара, па ви рачунајте - прича Момчило Грујић из Румске, угледни пољопривредник.
Али ту није крај. Слично су ове године прошли и воћари који имају засаде вишања. Цена је била слична цени кајсија, па су многи одустали од бербе.
- Код мене је остало четири до пет тона јер нисам уопште хтео да берем. Дао сам пријатељу да обере ако хоће. Цена је била 30 динара, а друга класа није могла преко 25 динара. Уз све то, они те уцене и код квалитета. Скоро нигде није била прва класа. Накупац даје колико она мисли да то вреди. Он не размишља колико смо ми зноја уложили - каже Момчило, који се претежно бави воћарством.
Све су некако прегурали, надајући се да ће цена шљиве бити боља, јер је ове године у западној Србији пало доста града и оштетило род. Међутим, сачекало их је ново разочарање. Ране сорте продавали су по 15 динара, па је већина рода завршила у ракији. Надали су се бољој цени кад стигне "стенли", међутим од почетних 20, ових дана пала је на 15 динара.
- Чачанка је била 15 динара, а негде је и 13, "лепотицу" смо давали по 15 динара, рана шљива била је и десет динара. Срамота је да таква шљива заврши у ракији. Сад је на ред дошла она од које смо највише очекивали, а и она је 15 динара. Ово је стварно понижавајуће. Могу да гарантујем да ако овако остане, за пет година Србија ће увозити шљиве. Ја имам девет хектара и неће се исплатити ни мој рад - прича Милутин Ракић, угледни воћар из Криваје.
Цену јабука са зебњом чекају, а они који су престали да се надају воћњаке су напустили. Купину, чија цена је пала на 25 динара, већина воћара није ни брала.
РАСТ ИНДУСТРИЈСКЕ ПРОИЗВОДЊЕ: Србија доживела невероватан скок у свим гранама!
Више струје за Србију: У Костолцу ће се градити комплекс ветропарка
Од недеље путарина на ауто-путу "Милош Велики", а ево колико ће коштати!
- Ја сам купину покрчио. Сећам се да је шака купине била евро, а сад је 25 динара. Род је такав да 30-ак купина стане и у килограм. На почетку је била цена 40 динара, па је пала на 30 и сад се откупљује по 25 динара. Већина неће брати, како сам чуо. Ја имам шљиве и пустићу да пропадну. Ако остане на грани, то доводи глодаре. Купићу неко средство да уништим, нема ми друге - прича Бора Адамовић, такође произвођач.
Он се осврнуо и на лоше временске прилике које нису ишле наруку произвођачима, а ни тржиште се није показало као партнер.