КИНЕЗИ "ОЛАДИЛИ" СА УГЉЕМ: Морали су да смање потрошњу а ево и због чега
Има више разлога због чега је донета таква одлука
Потрошња угља у Кини, највећем светском потрошачу те сировине, пала је у 2016. трећу годину заредом, показали су данас објављени званични подаци кинеске владе.
Потрошња угља је прошле године смањена за 4,7 одсто у односу на 2015. годину, а удео угља у енергетском миксу Кине је "склизнуо" на 62 процента, што је за два одсто мање у односу на годину раније, наводи се у извештају кинеског Националног бироа за статистику, а преноси агенција Франс прес.
Укупна производња угља је такође смањена, и то за девет процената, на 3,41 милијарду тона у 2016. години.
- Такви подаци говоре да је потрошња угља вероватно доживела врхунац негде око 2014. године - наводи се у саопштењу групе за заштиту животне средине "Чајна дајалог", и додаје да и даље постоји бојазан од опоравка тражње уколико Кина настави да стимулише своју економију инфраструктурним инвестицијама.
НЕСТАШИЦА ОГРЕВА НА ТРЖИШТУ: Грађани се СМРЗАВАЈУ јер нема пелета
Кина је у децембру најавила да ће смањити годишњу производњу угља за 800 милиона тона, јер покушава да се реши небезбедних и неефикасних рудника и да смањи загађење. Висок ниво смога у кинеским градовима пробудио је огромно незадовољство јавности, због чега је влада у Пекингу обећала да ће смањити потрошњу оних извора енергије који проузрокују загађење.