Кинези склапају слагалицу: Прво РТБ Бор, сада и рудник злата
Нови већински власник РТБ Бора, кинеска компанија Зиђин, постала је нови власник канадске компаније Невсун која има истражна права за бакар и злато у Србији.
Компанија Зиђин мајнинг саопштила је да је понуда за куповину свих емитованих акција и акција у оптицају компаније Невсун, по цени од шест канадских долара по акцији, била успешна.
Крај чекању на шалтерима: ОВАЈ ДОКУМЕНТ више нећете морати да ВАДИТЕ ИЗНОВА!
Невсун је компанија која се бави прерадом тешких метала, а у Србији послује посредством компаније Ракита експлорејшн и тренутно спроводи пројекат Чукару Пеки у Бору, налазиште бакра светске класе у Србији, које је од изузетне вредности и потенцијала за Србију.
Компанија Невсун управља и рудником Биша у Еритреји, који се бави производњом бакра и цинка.
Акционари Невсуна су до крајњег рока 28. децембра продали укупно 276.820.575 акција Невсуна, што представља скоро 90 одсто од укупног броја акција компаније Невсун.
Зиђин је, преко своје подружнице, преузео све депоноване акције и за њих ће платити 1,66 милијарди америчких долара.
- Веома смо задовољни што смо купили Невсун и наставићемо да одржавамо чврсто опредељење компаније у примени безбедних, ефикасних и одрживих пракси у рударству. Такође ћемо радити са нашим партнерима у Еритреји како бисмо додатно продужили радни век рудника Биша и истражили нова лежишта. У оквиру пројекта Чукару Пеки у Србији намеравамо брзо да развијемо Горњу зону и уведемо је у производњу што је пре могуће - изјавио је Чен Đinghe, председник компаније Зиђин.
Поред овог, у складу са важећим канадским законима о хартијама од вредности, Зиђин је продужио период који је на располагању акционарима Невсуна да понуде своје преостале акције у оквиру понуде за 10 дана, до крајњег рока који истиче 7. јануара 2019. године, по истој цени.
Према прелиминарној економској студији, рађеној по методи познатој под именом "зрно грашка”, вредност лежишта код Бора процењује се на око седам милијарди долара.
Као олакшавајућа чињеница наводи се, да би близина погона за прераду руде у РТБ Бору, као и нова, најсавременија топионица изграђена у кругу тог предузећа, додатно утицали на ниже цене вађења и прераде руде из лежишта Чукару пеки. Помиње се и да би од експлоатације рудника држава Србија убирала пет одсто нето прихода таксе за коришћење минералних сировина, као и додатних 15 одсто на име пореза.
Судећи према прелиминарним анализама, укупни претпостављени ресурси процењују се на 35 милиона тона руде са средњим садржајем бакра од 2,9 и злата од 1,7 одсто.
Невсун је 100 одсто власник права на истраживање бакра на налазишту Чукару пеки - горња зона и власник је 60,4 одсто права на истраживање Чукару пеки - доња зона. Чукару пеки – доња зона заједнички је подухват са Фрипорт-Мекморан експлорејшн корпорејшн који тренутно поседује 39,6 одсто права на истраживање, а после завршетка студије изводљивости Невсун рисорсиз ће поседовати 46 одсто права на истраживање, а Фрипорт 54 одсто.
Невсун је објавио прелиминарну студију изводљивости за горњу зону пројекта Чукару пеки. Прибављена је грађевинска дозвола и започета је изградња кључног истражног нископа, речено је недавно Политици у тој компанији. Канађани, који имају само права на истраживања, нису добили и дозволу за експлоатацију злата и бакра, планирали су да од 2020. до 2022. уложе 590 милиона долара за изградњу главног постројења рудника.
БОНУС ВИДЕО: УСПЕШНО ЛЕТЕЊЕ "СОВЕ" Авион Утве моћи ће да вози туристе, али и да носи оружје, а коштаће до 350.000 ЕВРА