Ко се не појави на седници станара ТРИ ПУТА постаје НЕДОСТУПНИ СТАНАР?!
Добро пазите шта радите
Станари стамбених зграда не могу више да буду незаинтересовани за послове одржавања и неопходних радова.
Такво понашање им не допушта нови Закон о становању и одржавању зграда, којим је предвиђено да у одлучивању о важним стварима, учествују сви.
Српски пасош отвара пут чак у 111 земаља света! Визе нам више не требају
ЗА ЛЕТОВАЊЕ У СРБИЈИ СПРЕМА СЕ ЈОШ 20.000 ВАУЧЕРА: Додељено већ првих 60.000 (ВИДЕО)
Предочавајући како ће то изгледати у пракси, Новосађанин Срђан Поповић, који је у првој групи успешно прошао обуку за професионалне управнике зграда и власник је и оснивач новосадске фирме која већ осам година има искуство у том послу, каже да онај ко не буде учествовао, нема право да се касније буни зашто је нешто урађено или није.
- Ако неко трипут узастопно не присуствује седници Стамбене заједнице, добија статус недоступног станара. То значи да не може да утиче на донете одлуке. Тај статус губе када дођу на наредни састанак и могу равноправно са осталима да се укључе у доношење одлука - објашњава Поповић.
У случајевима када је неко од станара спречен да буде на састанку Стамбене заједнице када се одлучује, по речима нашег саговорника, неопходно је да предочи писмену изјаву да није у могућности да присуствује, али мора да се изјасни по тачкама дневног реда.
- Овакав начин рада допринеће да се станари више заинтересују за одржавање стамбеног простора и заједничких просторија, али и да не допусте да неколико њих одлучује у име свих. Уколико се догоди да неко "минира" доношење одлуке и не уради се санација фасаде, или не поправи кров који прокишњава, нема појединачних казни, већ за то одговара Стамбена заједница, или управник зграде - истиче Поповић.
Када је реч о праву гласа у скупштини стамбене заједнице, власник посебног дела зграде има један глас, а у случају да једна особа поседује више посебних делова зграде, има онолико гласова колико има посебних делова у власништву. Власник гараже, како прецизира закон, нема посебан глас по основу права својине на том посебном делу, осим у случају да је то једини посебан део који један станар има. Тада има право гласа у скупштини, али само за одлуке које се доносе у вези са делом зграде, у ком се налази гаража, гаражно место, односно, гаражни бокс. Да би се испунио основни циљ закона, да се заустави пропадање зграда, у одлучивању о неопходним поправкама и радовима, могу да одлучују и закупци стана.
- Та могућност им неће бити дозвољена, односно, биће ограничена само у случају ако власник стана не дозволи да учествују у одлучивању - каже Поповић.
Прве лиценце за професионалне управнике зградама биће додељене половином јула, а у Новом Саду, по речима нашег саговорника, од 3.300 зграда, њих 2.800 је регистровано у складу са старим законом.
- Око 800 зграда у Новом Саду већ је раније ангажовало управнике и њихове услуге од 250 до 300 динара плаћају преко рачуна обједињене наплате "Информатике"“, каже Поповић, додајући да ће и убудуће све стамбене заједнице које посао управника повере професионалцима, ту дажбину плаћати као и досад.
Све стамбене заједнице морају да се региструју, а централни регистар ће бити у Републичком геодетском заводу, али ће свака локална самоуправа морати да има своју евиденцију. Уколико се у зградама до краја године не именују, односно, не изабере управник, или професионални управник, биће им постављен принудни управник.