Ко су "фиктивни купци" станова: Како им успева да за пет година сачувају 100.000 евра?
Камате на штедњу су мале, што је утицало да они који имају готовину улажу у некретнине, у главном граду, чије цене у континуитету расту
Цене некретнина у Београду последњих неколико година вртоглаво расту. Процењује се око 10 одсто годишње, што се може видети и кроз раст цена станова који се граде кроз велике пројекте у центру града и на Новом Београду.
Само у главном граду, према незваничним информацијама, прошле године продато је 16.000 станова, и то 11.000 у староградњи и 5.000 у новоградњи за укупан износ од око 900 милиона евра. Саговорник упознат са стањем на тржишту некретнина каже да је више разлога за раст цена станова у Београду и Србији.
Добре вести: Србија један од лидера Западног балкана по количини инвестиција!
Дугујете банци ТАЧНО 1.163 ЕВРА: Јесте ли спремни да их вратите?
Српско село постало ПРАВА ШОПИНГ МЕТА Хрвата: Пустоше продавнице свакога данас, а све због ЈЕДНЕ СТВАРИ
– Код нас нема ни опција за инвестирање ни правог и развијеног финансијског тржишта. Односно, могућности да они који имају штедњу могу да инвестирају у акције, обвезнице... У пракси постоји али многи не разумеју довољно да би улагали. Зато је куповина стана, када су и камате на штедњу мале, најпожељнија опција за оне који имају готовину – каже саговорник и додаје да у Србији има много више уштеђевине него што се претпоставља и да је потражња већа од тренутне понуде.
– Већина купаца станова у Београду нису Београђани и не живе у њему. Купаца из унутрашњости је више од 50 одсто. То показује да се потцењује куповна моћ људи у другим градовима Србије – наглашава саговорник.
Како каже, у сваком граду, чак и у сиромашнијим општинама попут Врања или Лесковца има предузетника који добро зарађују а са друге стране немају тако високе трошкове живота као Београђани. Нека је и један одсто таквих предузетника (власника апотека, радњи, произвођача сировина…) у граду од 80.000 људи, то је 800 оних који за пет година могу да уштеде и више од 100.000 евра за стан у Београду.
Отвара се тржиште Кине за млеко из Србије: Нова шанса за српске сточаре!
Кинези нису дошли у Србију да би остали само једно лето: Производња челика наставиће тренд раста!
– Купују станове за децу и у међувремену можда издају. Генерално нису вођени повратком инвестиције, већ желе да обезбеде сигурност. Велики број купаца је и из Црне Горе и Босне и Херцеговине – објашњава он.
Квадрат од 2.000 евра, за нове станове, постао је стандард на добрим локацијама у Београду. Сматра да су цене у новоградњи прецењене и да свако ко тражи 2.000 евра и више за квадрат има огромну маржу. Али наглашава да је права активност на тржишту у староградњи, где су цене ниже.
БОНУС ВИДЕО: Ако би ЦЕО СВЕТ стао у једну зграду, овако би нам ИЗГЛЕДАЛЕ КОМШИЈЕ: 13 без воде, 25 без мобилног и већина са 200 динара дневно (ВИДЕО)