КО ВОЛИ НЕК ИЗВОЛИ: За говор мржње на интернету - 50.000 евра!
Немачки министар правде Хајко Мас (Хеико Маас) предложио је данас казне до 50 милиона евра за друштвене мреже које не уклоне довољно брзо недозвољени садржај попут говора мржње или "лажних вести" с клеветама.
Предложени план је следећи корак у покушају Немачке да наметне строга законска правила против подстрекавања у онлајн комуникацији.
Мас, који је члан Социјалдемократске партије, рекао је да су друштвене мреже већ самостално предузеле кораке ка строжем кажњавању говора мржње и да је то дало резултате.
ПРОДАВАЛИ ДЕВОЈЧИЦИНУ (16) НЕВИНОСТ ЗА ВЕЛИКУ СУМУ НОВЦА: Обећавали се*с врхунског квалитета
"Ово још није довољно", рекао је Мас коментаришући истраживање које је показало да Твитер обрише само један одсто недозвољеног садржаја по пријави корисника, док Фејсбук обрише 39 одсто.
УХАПШЕН НОВИНАР МИЛИЋ: У кући имао 80 снимака дечје порнографије!
Према поменутом предлогу, компаније би морале да омогуће сервис путем којег ће корисници пријављивати забрањен садржај који би сајт морао да уклони у року од седам дана. Све копије садржаја такође би морале да буду обрисане а друштвене мреже објављивале би детаљне тромесечне извештаје о поступању с таквим садржајем.
Сајтови би такође морали да одреде особу одговорну за пријаве забрањеног садржаја и та особа могла би лично бити кажњена до пет милиона евра ако се компанија не придржава прописаних стандарда.
Немачки министар је рекао да предложене мере неће ограничити слободу говора у Немачкој и да не постоји план о стварању "комисија за истину" против такозваних "лажних вести". Мас је додао да би лажне вести могле представљати недозвољени садржај "ако садрже клевету или погрду".
Младић који је јуче скочио са 8. спрата у Београду био у ВЕЛИКИМ ДУГОВИМА?
Компанија Фејсбук није директно коментарисала предложене мере, али је саопштила да је проценат уклоњеног садржаја на тој друштвеној мрежи већи од оног који је навео Мас.
Фејсбук је саопштио и да је предузео мере за обуку особља о новим мерама и да очекује да ће у Берлину до краја године 700 запослених радити на недозвољеним садржајима које пријаве корисници.
Твитер такође није коментарисао предлог, али је саопштио да је претходних месеци предузео бројне мере на спречавању вређања које омогућавају корисницима да уклоне нежељени садржај.