КОЈУ ЈЕЛКУ НАЈЧЕШЋЕ КУПУЈЕТЕ? Које су предности вештачких и природних и како се крећу цене ове године
Ове године појавиле су се и нове врсте јелки у 2Д и 3Д формату.
Ова Нова година се умногоме разликује од претходних, и мада људи не губе елан, радост или смех, пооштрене мере кваре празнично расположење.
Ипак, то је можда и прилика да се дом лепше декорише, да се купи нова јелка која би освежила простор у којем боравите више него икад пре.
ЗА ЊИХ ЗНА ЦЕО СВЕТ, А СРБИЈА СЕ ЊИМА ПОНОСИ: Ко су најмоћнији Срби који су прославили нашу државу у свету?
РИГОРОЗНЕ МЕРЕ НА СКИЈАЛИШТИМА У СРБИЈИ: Уколико не поштујете правила, биће вам одузет ски-пас
СРБИЈА ПОЧИЊЕ ДА УЗГАЈА "ЕЛИТНИ" КРОМПИР: Да ли је дошао крај увозу ове врсте поврћа?
Наши људи су годинама уназад више верни вештачким него природним јелкама, махом из ових разлога: због екологије и практичности. Наиме, иако је пластика један од љутих непријатеља наше планете, јелка коју купимо углавном нам потраје неколико година, док се природна јелка (без бусена) сече и баца сваке сезоне.
Осим тога, када прођу празници, вештачка јелка се лакше спакује, долази у разним димензијама (најпродаваније су оне средње величине или мање), под није "покривен" иглицама од јелке, и чува се природа.
Сама реализација куповине може бити једноставнија: не морате да чекате да јелке стигну на пијачне тезге уочи Нове године или да обилазите расаднике.
Довољно је да обиђете неки од супермаркета, продавницу са стварима за кућу или да поручите јелку онлајн, из своје фотеље, што је посебно сада препоручљиво.
С обзиром на то да наши људи све више рачуна воде о томе како су декорисали стан/кућу, или двориште ако га имају, није чудо што су се на нашем тржишту појавиле неке нове јелке.
Тако данас наилазимо на 2Д, 3Д, густе јелке, екстра густе јелке, оне у класичној зеленој или разним другим бојама (не само белој), а у складу са тим и димензијама - варирају и цене. Оне иду од неколико хиљада динара, најјефтиније су у великим трговинским ланцима, па до чак 300 евра.
Толико коштају специјалне јелке, с густим грањем, налик природним. Цена свакако зависи и од утрошеног материјала, па су најскупље оне највише. Ипак, чини се да је тренд огромних јелки код нас мало "утихнуо".
Људи најчешће купују јелке од 1,5 метара, а у последње време су актуелне и "swiss премиум", "цанадиан classic", "wonder white".
Какву јелку ви бирате?
Углавном можете купити јелке висине од 90 до 300 цм, а када је реч о природним јелкама, још је рано за уличне продавце. Ипак, можете купити јелку с бусеном у расадницима широм земље, при чему доставу на кућну адресу додатно плаћате. У зависности од саднице, од неких 400 па до 600 динара.
Ту су панчићева оморика, смрча, кавкаска јела итд, а цене иду од око 1.500 до 4.000 динара, зависно од величине саднице. Долазимо и до финансијског момента, па се вероватно питате зашто да вештачку јелку платим 10.000, када могу природну да купим за 2.000 динара?
Ипак, осим еколошког питања, имајте на уму да вам сваке године треба нова природна јелка, док пластичну можете користити годинама, и само обновити украсе сваке сезоне. С друге стране, чини се да је код нас помало пала у други план еуфорија везана за одабир јелке, јер људи и на друге начине декоришу свој дом.
Сваке године, власници кућа "такмиче се" ко ће лепше окитити грање у свом дворишту, а осим тога, на популарности су добили и венци за улазна врата, фигуре које можете држати на столу, поду или испод јелке, затим засебне гране.
- Јелку углавном купујем у супермаркетима, видела сам ове сезоне да се у једном продаје јелка висине 1,2 метра за око 1.000 динара, што ми је супер опција. Планирам да обновим јелку ове године, посебно што сам се недавно уселила у нов стан. Годинама уназад купујем вештачку јелку, а украсе по потреби, углавном код Кинеза или у сличним повољним радњама. Никада не дајем много новца за новогодишњу декорацију - каже К.В. (30).
Сличну рутину има још једна наша читатељка, која је поделила с нама своје искуство.
- Обожавам кићење, и посебно му се посвећујем сада када имам децу. Већ дуго купујем пластичну јелку, јер ми је много практичнија, ништа се не труни, а и еколошки је боље тако. Моја јелка је средње величине, очувана је, тако да нећу куповати нову ове године, али украсе углавном докупим - каже Ј.М. (32) из Београда.
Како даље наводи: "Не дајем много пара за украсе, сваке године углавном дам од 2.000 до 3.000 динара, јер осим украса за јелку купујем и спреј за прозоре, налепнице, фигуре. Све то нађем у кинеским радњама. Јелку коју сада имам купила сам пре неке четири године, и платила је 1.000 динара у једном супермаркету".
Зашто је опција само јелка с бусеном?
Љубитељи природе кажу да онај ко једном купи природну јелку, више никада не размишља о вештачкој. Ипак, препорука су саднице с бусеном, јер се оне наменски гаје у расадницима за новогодишњу продају и не ремете екосистем. Те јелке касније могу бити враћене у природу.
Здрава садница са бусеном у кућним условима, као окићена јелка, може да опстане 20 дана, па и више. Срби најчешће купују ове врсте: обична јела, дугоигличава јела, обична смрча, бодљикава смрча, сребрна смрча, панчићева оморика, и то висине од једног до два метра.
Осим цене, важно је да знате да ли садница коју купујете има сву прописану документацију, јер вам то гарантује порекло јелке и њено здравствено стање. Гране јелке се не заливају, а посебно треба водити рачуна о врху. Ако не знате где са јелком после празника, најбоље је да се обратите стручњцима из ЈКП "Зеленило Београд" или других надлежних предузећа.