КОЛИКО КОШТА ПРАВА СРПСКА СВАДБА: За венчање у општини од 300 до 13.000 динара, трошкови иду и преко 30.000 евра
Додатни трошкови су и изнајмљивање фотографа, сниматеља, свадбена торта, па је српска свадба данас велики луксуз за који треба издвојити читаво богтаство.
Корона вирус је успорио светску али и локалну економију. Мере су утицале на рад готово свих бранши, а најпогођенији у јеку пандемије су свакако били угоститељи, поред туризма. Са ублажавањем мера, дошло је до опоравка привреде, а са дозволом окупљања и организовања венчања и свадби, угоститељи су осетили бољитак, па су им пуне руке посла. Повишен је степен прослава, цене су сличне као и пре короне, па вас свадба у просечном ресторану може коштати и више од 8.000 евра, гала прослава троструко скупље. Општинско венчање је јефтијије и креће се од 300 до 13.000 динара.
За скалпање брака се свако одлучује према финансијама којима располаже. Има оних који обаве само венчање у општини, а и оних који поред општине, брак склопе пред црквом и организују прославу за 100 па и више стотина људи. Просечна српска свадба броји и до 300 гостију, а ако се цена столице по особи креће од 25 до 100 евра долазимо до огромне цифре.
ПОРЕД 5.000 ЕВРА ЈОШ ЈЕДНА ПОМОЋ? Наставиће се за изменама Закона о финансијској подршци
ПАПРЕНО ПЛАЋЕН ПОСАО: Српску шљиву највише увозе ОВЕ ДРЖАВЕ, а од дневнице ће вас заболети глава
Сачували се од непогода, али их је стигла нова катастрофа: Српски малинари на удару лопова
Најјефтиније је венчање пред матичарем у општини. Ако на овај начин одлучите да станете на луди камен то ће вас коштати око 300 динара. Више пара ћете искеширати ако желите да матичар изађе на терен, односно хоћете да чин венчања обавите у ресторану, поред воде или на некој другој локацији. То ће вас коштати у просеку до 13.000 динара. Цене могу да варирирају и буду веће или ниже у односу на град где се оно обавља.
Цене услуга по особи за ресторанску прославу се крећу у просеку од 20 до 35 евра у некој јефтинијој варијанти, а екслузивнија места су скупља, па цена по особи може да иде од 50 до до 100 евра и више. Цене од стотинак евра по госту важе за неке београдске ресторане поред воде, на Калемегдану, у Земуну и слично. Дакле, просечна српска свадба од 300 гостију може коштати минимално око 8.000 евра, а елитна прослава и до 30.000 евра.
Ако желите да прођете јефтинијие, поједни београдски ресторани нуде попусте од 20 одсто радним данима, а има ресторана који у цену менија по особи укључују и основну декорацију.
Поред ресторана, за свадбу је потребно купити одело за младожењу што може коштати од 200 па и до 600 евра, плус још стотинак евра за ципеле.
Млада је итекако "скупља". Само изњамљивање венчанице кошта од 200 до 600 евра, шминка од 20 до 150 евра.
Цена фризуре за младу је скупља у односу на обичну фризуру. Па ако кажете да сте млада, онда фризери имају посебан ценовник. По тим ценама треба платити до 150 евра за фризуру, док су познатији салони далеко скупљи.
Са обућом и осталим ситницама "млада кошта" више од 1.000 евра у просечној варијанти.
Међутим, плаћању није крај. За прославу у ресторану треба платити музику. Бенд ћете платити у просеку од 1.000 до 2.000 евра, а ако желите познате естрадне уметнике, само музика вас може коштати као једна просечна свадба.
Додатни трошкови су и изнајмљивање фотографа, сниматеља, свадбена торта, па је српска свадба данас велики луксуз за који треба издвојити читаво богтаство.