КОЛИКО НОВЦА ИЗ ИНВЕСТИЦИОНОГ ПЛАНА ЕУ СЛЕДУЈЕ СРБИЈИ? Ево који ће се пројекти све финансирати из тог буџета
На колико новца из Инвестиционог плана Европске уније за Западни Балкан може да рачуна Србија и који ће пројекти бити финансирани?
О овоме је говорила директорка канцеларије Европске инвестиционе банке за Западни Балкан Дубравка Негре.
Овај план предвиђа девет милијарди евра бесповратних средстава.
Последња шанса за "Орлове": Ево због чега не смеш да пропустиш меч Норвешка – Србија
АЗИЈСКЕ БЕРЗЕ НА НАЈВИШЕМ НИВОУ У ПОСЛЕДЊИХ МЕСЕЦ ДАНА: Инвеститори се надају новим подстицајима за привреду
ОТКРИВЕНО КОЛИКЕ СУ ЗАИСТА ПЛАТЕ СРБА У НЕМАЧКОЈ: Примања су висока, али има једна важна цака
- У питању је сума која ће дати велики подстицај развоју региона, а наравно и Србије и дугорочном опоравку од последица пандемије. Циљ ових средстава је и да покрену транзицију ка еколошкој и одрживој, дигиталној економији, како би се приближила и интегрисала у тржиште ЕУ - навела је она.
Како она каже, средства су значајно повећана у односу на ранији период, односно задњих седам година, што показује пре свега посвећеност Европске уније овом региону и потребу да подржи економски и социјални развој.
- Поред мобилизације тих девет милијарди евра, биће пласирана и додатна средства кроз гаранцијски фонд за Западни Балкан који би требало и има за циљ да подстакне ивестиције у наредних седам година, вредне 20 милијарди евра, у синергији са најповољнијим зајмовима и финансијским средствима и наше групе, односно групе Европске инвестиционе банке - рекла је Негре.
Фокус и на приватном сектору
- Последњих шест месеци потписали смо нова финансирања, баш за помоћ малим и средњим предузећима. Значи, привредницима који имају проблем са ликвидношћу, који имају проблем да одрже ниво пословања с обзиром на економску кризу која је због здравствених околности задесила и регион и Србију. Потписали смо недавно нова улагања у вредности од 30 милиона евра која ће помоћи привредницима у руралним срединама, подстаћи женско предузетништво, која ће помоћи онима који се боре да се изборе са кризом. Наставићемо та улагања и пакет ове помоћи такође ће усмерити један добар део средстава управо на тај сектор, да се подстакну приватне инвестиције - рекла је Негре.
Она је нагласила да ће расподела средстава бити у складу са планираним пројектима, неким који су већ у плану и наравно новим пројектима у Србији и региону.
- Пре свега, ради се о инвестицијама за обнову железничке мреже, железничког коридора. Причамо о Коридору 10, који треба да ефикасније повеже Србију са Хрватском, али и Србију са Северном Македонијом, Београд, Ниш и Приштину - рекла је Негре.
Додаје да ће се радити и на побољшавању пловности Дунава, који је такође трансевропски коридор, а који је и јако важан јер представља превоз робе и транспорт једним чистијим путем.
- До сада у реке у региону и њихову пловност није улагано. Ми смо већ присутни на реализацији те инвестиције са 100 милиона евра и 14 милиона евра донације. Значи, додатна бесповратна средства су планирана да се наставе улагања у тај пројекат - рекла је негре.
Како каже, такође ће бити улагано и у повећање дигитализације, да се цела економија подигне на један виши технолошки ниво.
- У том смислу, ми планирамо у јако кратком периоду да потпишемо нови финансијски оквир за увођење брзог интернета у школе широм Србије. Само наше инвестирање ће бити око 65 милиона евра и наравно у сарадњи са средствима из буџета Републике Србије - рекла је Дубравка Негре.
Такође, битан фокус ће бити на декарбонизацији овог региона, на преласку на чисту, енергетски ефикаснију економију.
- Улагаће се у пројекте обновљивих извора енергије, у све оно што ће помоћи да се овај регион приближи и прикључи ЕУ када је у питању чистија економија јер се Европа обавезала до 2050. да постане први континент који неће имати емисију штетних гасова. То су велике обавезе и планови, а и велики и јако скупи пројекти који треба да се реализују у Европи - навела је Негре.