Најразорнији компјутерски вирус у историји
ДА ЛИ ЈЕ ОВО НАЈСКУПЉА ЉУБАВНА ПОРУКА У ИСТОРИЈИ? Послао мејл "ВОЛИМ ТЕ" и направио штету од 24 МИЛИЈАРДЕ ДОЛАРА (ВИДЕО)
На крају није ни кажњен за штету коју је направио.
Када је на адресе електронске поште милиона корисника широм света 4. маја 2000. стигла порука под називом “Волим те”, и то од њима познате особе, нико није ни слутио да ће отварањем те поруке активирати један од најдеструктивнијих компјутерских вируса у историји познат као црв “Волим те”, односно као “Ловебуг”.
Вирус је садржао поруку “Проверите прилог Љубавно писмо за тебе”, а уз поруку је стизао и "attachment" који је изгледао као обичан текст. Међутим, када би га корисник отворио, разорни вирус одмах је све податке с рачунара у свим форматима, осим МП3 формата, претварао у тај вирус те га истовремено слао свим особама из адресара на компјутеру
Овај вирус почео се ширити с Филипина 4. маја, а до зоре идућег дана проширио се на Хонг Конг, затим у Европу и на крају у САД. У року од неколико дана заразио је више од 45 милиона корисника, а процењује се да је направио штету између 5,5 и 8,7 милијарди долара с тиме да је само “чишћење” свих заражених рачунара од Ловебуга стајало још 15 милијарди долара. Ловебуг је уједно био и први вирус који је постао главна вест у медијима. Заразио је готово 10 посто свих рачунара повезаних с интернетом.
- Сам вирус није био тако посебан. Разлог његовог успеха јесте то што је подстакнуо основну људску потребу – да будемо вољени – написао је Грахам Клули, познати стручњак за компјутерску безбедност.
Брзина којом се вирус ширио међу корисницима била је запањујућа, а вируса нису били поштеђени ни Пентагон, ЦИА или пак британски Парламент. Како се вирус почео ширити из Маниле на Филипинима, тамошњи истражитељи врло су брзо дошли до двојице младих програмера Онела де Гузмана и Реонела Рамонеса. Међутим, власти нису знале за које би казнено дело двојицу програмера требало оптужити с обзиром на то да тадашње законодавство није познавало такав облик криминала. Зато су убрзо пуштени.
- Признајем да креирам вирусе, али не знам је ли ово мој вирус – говорио је на почетку истраге 24-годишњи програмер, да би се касније у истрази правдао како је можда вирус “пустио” нехотице. Само два месеца након појаве Ловебуга на Филипинима је донесен нови закон који је кажњавао све облике компјутерског криминала. Де Гузман је касније врло опрезно говорио о вирусу како се не би довео у правне проблеме.
- Не знам је ли то био мој вирус. Када бисте ми дали његов код, могао бих проверити. Можда га је створио неко други, а можда ми га је неко украо – изјавио је медијима.
Али се знао и хвалити да је "постао део историје Филипина".
Извор: Србија Данас/Вечерњи лист/Мартина Буторац/М.А.