КОНАЧНО: Српске дипломе биће препознате у Европи, а сада знамо и КАКО
Нацрт уводи ред у област квалификација
После десет година одуговлачења, усваја се национални оквир квалификација. Послодавци ће знати које знање и вештине носи одређено звање.
ВАЖНО! Одлука о Србији пада 10. децембра: Председник ће ванредно све саопштити
Нишлији живот постао ПАКАО: Зорана јуре ИЗВРШИТЕЉИ, БАНКЕ и ТУЖИЛАШТВО због невероватног разлога
Дипломе стечене у Србији и знање које са собом носе биће препознати у Европи. Знаће се које квалификације носе одређена знања и шта су тачно на студијама научили менаџери, инжењери, а шта у школама техничари разних врста. Све ове новине донеће Национални оквир квалификација у Србији (НОКС), који би требало да буде усвојен до краја године, а већ у новембру почеће јавна расправа о Нацрту закона о НОКС.
Свако звање добиће своју шифру, која ће бити усклађена са европским регистром квалификација.
Овај важни документ најављује се већ десет година, али никада није завршен до краја. Проф. др Весна Мандић, помоћница министра просвете, каже да је Нацрт готово завршен и да ће увести ред у област квалификација.
Помоћ фирмама
- За сваку квалификацију биће објашњено шта тачно тај неко треба да зна и које послове може да ради. То ће много помоћи послодавцима у избору кандидата - каже проф. Мандић.
- "Болоња" је довела до тога да имамо више од 2.000 квалификација у високом образовању, а велики је и број средњошколских профила. Послодавци не знају каква знања носи која диплома. То ће сада све бити дефинисано - каже проф. Мандић.
Наша саговорница објашњава да ће, по усвајању закона, бити формиран савет за НОКС, као и агенција за квалификације и секторска већа, која ће израђивати стандарде квалификација, да би се формирао регистар НОКС.
- Рад ових тела учврстиће везу између привреде и образовања. Постоје и звања за којима нема потребе у пракси, као и нова занимања која су тражена на тржишту рада али их нема у регистрима, али се ми нећемо тиме бавити. То је посао Министарства за рад. Наш посао је да дефинишемо све средњошколске профиле, као и звања стечена на високошколским установама које су акредитоване - каже проф. Мандић.
Свако звање биће описано, додаје она, те послодавци неће имати дилему о томе шта неко зна да ради када га запосле.