Корона вирус би могао да убије више фирми него људи: БАНКРОТИ прете ШИРОМ СВЕТА
Стручњаци кажу да светске владе морају да се тргну, јер covid - 19 не погађа само здравље, већ и економију.
Како кажу стучњаци, корона вирус би могао да доведе до више банкрота него смртних случајева. Али, његове последице у пословном смислу не осећају само богаташи, већ и запослени који или раде од куће, или страхују да ће добити отказ - ако раде у угроженим секторима попут туризма и угоститељства.
Билиони долари изгубљени на светским берзама, само су почетак. Осим тога, постоји могућност да ће Трамп изгубити на предстојећим изборима у јесен, ако настави да "хендлује" ситуацију. Штавише, кажу да је овај вирус сада његова "слабост", јер људи лоше реагују на председниково занемаривање короне.
Привредна комора Србије и банке спремају предлог ради смањења финансијских губитака
КОРОНА ВИРУС СЛОМИО И КРИПТОВАЛУТУ: У последња 24 сата цена биткоина пала за више од 25 одсто
Разматрају се начини ублажавања последица корона вируса на привреду
До сада је у свету од корона вируса преминуло више од 4.000 особа, а у Америци око 30. Последице по економију биће драматичне: почев од "олује" на берзама, преко нафтног рата између Русије и Саудијске Арабије, па до проблема с ланцима снабдевања, махом из Кине.
Док Русија и Саудијска Арабија могу да "поднесу" веће падове у цени нафте, Америка то не може. Уз то, мигрантске кризе не престају. И ту, како кажу стручни, није реч само о ценама, нафти, корона вирусу или чак о глобалној економији, већ о односу Истока и Запада.
Ситуација се захуктава, а моћници као што су Кина и Русија не желе да моћ препусте Судијској Арабији и картелу ОПЕЦ, на пољу нафте, већ настоје да преобликују глобално тржиште и оснаже своје економије.
Претпоставка је да ће највише "патити" стартапи и бизниси у развоју, ако изузмемо спорне секторе, односно хотеле, туристичке агенције и авио-компаније. Здравље је свакако на првом месту, али се бизнисмени брину и за свој посао који су градили годинама, и од којег живе.
У проблему су и радници који почињу да добијају отказе, нарочито у туристичким агенцијама, јер се путницима за планирана путовања враћа новац, а нова путовања се не уплаћују. Из агенција кажу да тренутно нико не размишља о мору, а добро знамо да су летњи аранжмани углавном букирани још на зиму.
Већ се писало о првом банкроту, узрокованим корона вирусом, а њега је прогласила авио-компанија "Флајби" из Велике Британије. Ипак, овим нису погођене само фирме, већ и људи који због економских потреса можда неће бити у ситуацији да плате рачуне, кредите за стан, хипотеку за кућу.
Мањи бизниси имају проблеме с ланцима снабдевања, па тако остају без основних производа, на шта је посебно утицало привремено затварање фабрика у Кини, која је највећи светски извозник и заслужна је за трећину глобалне производње.
Неки сматрају да владе ову ситуацију не треба нужно да посматрају као здравствену, већ и економску, и да је време да се економисти "пробуде" и што пре предузму неопходне мере. Експерти кажу да владе морају боље да раде на решавању проблему, него пре 12 година, у време Светске економске кризе.
Усвојене субвенције за електрична и хибридна возила
Због корона вируса један бизнис "цвета": Најпримамљивија је ДОБРА ЗАРАДА и то 400 динара по сату
СЈАЈНЕ ВЕСТИ ЗА СРПСКУ ПОЉОПРИВРЕДУ! Стиже исплата подстицаја за генетику у сточарству
Лучић: М:тел у 2019. остварио рекордне финансијске резултате