КОРОНА "ИЗБРИСАЛА" СРЕДЊУ КЛАСУ: Неплаћени рачуни, дугови и кредити повукли на дно 150 милиона људи у свету
Генерација З има велики проблем с дуговима, које је посебно подстакла актуелна криза, највише је проблема у Јужној Азији и подсахарској Африци
Један од економски најзначајнијих трендова у последњих неколико деценија била је појава глобалне средње класе. Очекивање да ће ова група потрошача и даље расти, јер су растући приходи у земљама у развоју "извлачили" милионе из сиромаштва сваке године, у трену је преокренула пандемија.
ОДРЕЂЕН ГРАНИЧНИ ПРЕЛАЗ ПРЕКО КОГ ЋЕМО У ГРЧКУ: Две ствари су кључне, за једну одсад пријава преко агенција!
СЛОВЕНЦИМА СЕ СМУЧИО РАД ОД КУЋЕ: Док остатак света се окреће ка онлајн пословима, испод Алпа потпуно друга ситуација
ПРЕДУЗЕТНИЦИ, ОПРЕЗ, НЕМОЈТЕ ДА ИЗГУБИТЕ ПРАВО НА ОДЛОЖЕНО ПЛАЋАЊЕ: Сутра истиче рок за трећу рату пореза
Дакле, чак ни потковане оцене које долазе из централних институација, мултинационалних компанија и од самих инвеститора, а на основу темељних стратегија, нису успеле да остану "имуне" на ковид-19.
Први пут од 1990-их, глобална средња класа се смањила прошле године, процена је центра "Pew Research". Око 150 милиона људи - број једнак популацији Уједињеног Краљевства и Немачке - срушило се на друштвено-економској лествици у 2020, а највећи пад су забележили Јужна Азија и подсахарска Африка.
Дефинисање параметара ове глобалне средње класе већ дуго је спорно. "Pew", који тему истражује више од једне деценије, као "људе са средњим приходом" означава оне који зарађују од 10,01 до 20 долара дневно, користећи податке који поравнавају разлике у куповној моћи међу земљама.
У анализи постоји засебни опсег - "горњи-средњи" приход, који се односи на зараде између 20,01 до 50 долара дневно. Други, попут "Броокингс Институтион", одлучили су се за опсежнију дефиницију од 10 до 100 долара дневно.
Свеукупно, када се говори о средњој класи, заправо се говори о 2,5 милијарде људи или трећини светске популације. Приметно је да се средња класа "изгубила" управо у земљама које се још увек боре да оснаже свој економски статус, мада су и у многим земљама Азије - млади у све већем проблему.
Генерација З, рецимо, има велики проблем с дуговима, које је посебно подстакла актуелна криза. У свом најновијем извештају World Ецономиц Outlook, објављеном 6. априла, Међународни монетарни фонд (MMF) предвиђа да ће глобална економија 2024. године бити 3,00 одсто мања, него што би била да није пандемије.
Наводи се да је то, углавном, зато што владе земаља у развоју имају мање простора ка опоравку, за разлику од САД или Европе. На пример, Индија ће 2021. завршити са БДП мањим за 5,2 одсто, него што би било да није било кризе. За Индонезију та цифра износи 9,2 одсто, а за САД свега 1,6 процената.