КОРОНА КРИЗА УЗДРМАЛА МЕДИТЕРАН: Грчка, Турска и Египат немају ни ДЕСЕТ ОДСТО промета за ово доба године!
Медитеран, у који годишње на путовања стигне готово пола милијарде међународних путника, криза путовања након пандемије короне довела је на најниже туристичке гране у последњих неколико деценија.
Према подацима иностраних консултантских кућа и аналитичара, тренутно средоземне земље које су светски туристички лидери немају ни 10 одсто уобичајеног туристичког промета за ово доба године.
Италија, Француска, Шпанија, Грчка, Турска, Малта, Кипар, Египат... броје тек прве иностране госте након отварања граница, а у већини њих још у погон није стављена ни трећина хотелских и смештајних капацитета за ову сезону.
БРЖЕ И ЛАКШЕ ДО ЗЛАТИБОРА: Ради се на две деонице, нова магистрала ће моћи да се користи пре јесени
ОД САДА МОЖЕТЕ И У СРБИЈИ КУПИТИ ЕКОЛОШКО ВОЗИЛО: Држава вам даје субвенцију 5.000 евра
Штавише, туристичке велесиле тек размишљају о томе на који начин да организују промет у својој земљи без опасности од нових зараза корона вирусом, па овогодишњи почетак лета на Средоземљу пролази у знаку полупразних плажа, хотела и апартмана.
И шта је до сада незабележено, код свих је стање мање-више слично. Досадашњих година углавном је понека земља имала сигурносни, терористички или политички проблем због ког је у односу на друге на Медитерану заостајала у туристичком промету. Но, ове је године свима подједнако лоше.
На крају јуна тако, упркос свеже отвореним границама за чланице ЕУ, већина тих земаља још увек препоручује својим грађанима да не путују ако баш не морају. У томе предњачи Немачка, као највеће емитивно туристичко тржиште и земља која у свет годишње шаље око 47 милиона својих држављана, које ове године позива да остану на одмору унутар граница своје земље.
А судећи према првим анкетама и анализама жеља Немаца, у томе за сада, нажалост целог туристичког Медитерана, и успевају, барем што се тиче авионских путника.
Ослонац на домаће госте
Тако најновије истраживање које је наручио Спиегел показује да се 60 одсто Немаца боји заразе корона вирусом у авиону, а само 13,4 одсто Немаца планира да лети у следећа три месеца. А управо је авион начин на који они путују у Шпанију и Турску, где их је претходних година било на десетине милиона годишње.
На крају овог јуна, међутим, тек су први од 47 планираних пилот-летова ТУИ-ја кроз такозване сигурне коридоре довели госте из Немачке на Балеаре у Шпанију, и то у склопу пробног боравка у којему ће учествовати укупно око 11 хиљада Немаца.
Пробни је због тога што су Шпанци хтели на тај начин да тестирају своју припремљеност и организованост за посткорона туризам, у ком Канарска острва очекују 9.300 Немаца, од којих ће сваки морати да обави тестирање на корону. Поређења ради, Шпанија је прошле године имала 84 милиона туриста, а ове године ће грађанима ЕУ-а допустити тек од понедељка 22. јуна улазак у Шпанију, док ће граница с Португалом остати затворена до јула.
Ни слика грчких летовалишта није ништа веселија на крају јуна јер су Грци званично тек ове недеље отворили део хотела и угоститељских објеката.
А како би подстакла туризам, Грчка привремено смањује ПДВ на сав превоз (летове, аутобус, влак) с 24 одсто на 13 одсот. Но, упркос томе, грчка острва и приобаље још су празни и тек чекају прве озбиљније групе гостију, пре свега из окружења земаља којима су доступни као ауто-дестинација.
Француска, као европски туристички лидер с 90 милиона међународних посетилаца годишње, тек је протеклих дана, опрезно и уз ограничења, отворила своје границе. Након пуна три месеца први пут ће у своје куће за одмор моћи власници вила на Азурној обали, који до сада нису имали право уласка у Француску из иностранства, а и сада је улаз либерализован само за неке земље, па се у Француској ове године ослањају искључиво на домаће госте.
Тако је француски министар туризма Јеан-Баптисте Lemoyne покренуо кампању под називом "Овог лета посећујем Француску", како би уверио Французе да не путују у иностранство.
Проблеми с којима се Италија носила у пандемији још дуго ће се осећати у свим сегментима живота и туризма. Италијани зато све снаге, потпоре и маркетинг улажу у домаће госте, којих се и иначе у Италији одмарало око 40 милиона годишње, па ће и ове године они бити најбројнији на Апенинском полуотоку.
Свако на својој обали
Проблем је, међутим, у томе што је већина Италијана у време пандемије морала да користи годишњи одмор па ће радити целог лета. За сада се зна да у највећим индустријама севера Италије неће бити нити традиционалног прекида рада за ферагосто.
Турско удужење хотелијера извештава да ће отворити највише 50 одсто хотела, а у сваком од њих је условљена социјална дистанца, обавезно ношење маски и мерење температуре гостима на уласку, проветравање соба од 12 сати између две смене гостију, док је број могућих гостију на отприлике половини уобичајених капацитета.
Резервације им, кажу, поступно расту, нарочито због тога што су раније направљене резервације за предсезону пребукирали за крај јула, августа, септембра или идућу годину. Но, највећи им је проблем што Немци, као њихови најбројнији гости, још увек имају строге мере изолације на повратку из Турске у Немачку, па још чекају расплет те ситуације надајући се гостима из Азије.
И Египат ће своје хотеле и базене отворити тек 1. јула, а како би подстакли госте на долазак до краја новембра, путници не морају узимати визе, а смањиће и накнаде авио-компанијама. Све у свему, на Медитерану ће се овог лета, чини се, свако купати и сунчати на својој обали.
СКЕНЕР СРПСКЕ ПРИВРЕДЕ НАКОН КОРОНЕ: Највише страдале мале фирме до десет радника, а до опоравка им треба неколико месеци!
ДА ЛИ ЋЕ КОРОНА ВИРУС ПОРЕМЕТИТИ ВАШЕ ПЛАНОВЕ: Колико ће српских туриста ове године летовати ван Србије?
ВОДЕЋЕ СРПСКЕ МАНИФЕСТАЦИЈЕ ОБЈАВИЛЕ МЕРЕ ЗАШТИТЕ: Корона тест за посетиоце
ПРАВА ПОМАМА ЗА ПЛАЦЕВИМА НА ТАРИ: Масовно купују некретнине ван гужве, цена квадрата скочила са 800 на 1000 ЕВРА
"СТАЊЕ ЈЕ АЛАРМАНТНО": Киша обрала род малине, уништила кромпир и кукуруз! Још гора сцена следи ако угреје сунце