КОРОНА УГРОЗИЛА НАЈРАСКОШНИЈУ ПЕЋИНУ СРБИЈЕ: Мање туриста него лане обишло спелеолошки бисер покрај Деспотовца
Садашње стање, поредићи га са стањем из прошлих година и са прошлим временима, није на задовољавајућем нивоу
Ресавску пећину код Деспотовца, за коју спелеолози тврде да је спелеолошки бисер под земљом, ове године је посетило 40.000 туриста, највише у августу 19.000 туриста, изјавила је данас, директорица Јавног предузећа "Ресавска пећина" Ана Богдановић.
БАТ ФАБРИКА У ВРАЊУ ОБЕЛЕЖИЛА 135 ГОДИНА ПОСТОЈАЊА
СЛОБОДА ОБЕЛЕЖИЛА 72. ГОДИНУ ПОСТОЈАЊА: Војна компанија развила производњу 145 нових артикала
"PASSPORT INDEX" ОБЈАВИО НОВЕ ПОДАТКЕ: Српски пасош међу најмоћнијим на свету!
Прошле године било је 63.000 посетилаца, али је због епидемије корона вируса пећина почела да ради уместо 1. априла 8. маја, а изостали су и страни туристи и ђачке екскурзије.
- Најбројнији су били индивудуални посетиоци, док је посета страних туриста и ђачких екскурзија изостала и неће је бити ни у јесењој сезони - рекла је, Богдановић.
Садашње стање, поредићи га са стањем из прошлих година и са прошлим временима, није на задовољавајућем нивоу, оценила је она.
Уз подсећање да је Ресавска пећина заштићени споменик прда спада у заштићено подручје прве категорије, односно природно добро од националног значаја, Богдановић је истакла да је зато и једна од најпопуларнијих атракција за туристе који путују кроз Србију.
Она је додала да је посета Ресавској пећини интересантна и ван главне туристичке сезоне, која завршава 31.октобра, а да туристи уз Ресавски пећину посећују и друге природне лепоте овог краја Хидрокомплекс Лисине, водопад, средњовековни манастир "Манасија", Рудник угљарства Сењски рудник и друге знаменитости и лепоте Горње Ресаве.
Ресавска пећина је за туристе отворена 1972. године и најпосећенија је пећина у Србији. Од 2.830 метара истраженог простора, за посетице је доступно 800 матара. Од 2010. године као споменик природе је члан Међународне асоцијације туристичких пећина и јама (Интернационал show цавес Асоциатион) ИСЦА.
Богдановић је додала да су "с обзиром на мању посету туриста у овом периоду и лепо време, почели радови на сређивању објеката и окружења код Ресавске пећине и на Хидрокомплексу Лисине".
Планирано је санирање, фарбање дрвеног мобилијара на водопаду и уређење псриступне стазе, заштита и унапређење стања на оба заштићена подручја, прецизирала је Богдановић.