КОРОНА УЗЕЛА ПРЕВЕЛИКИ ДАНАК: Хрватској прети експлозија сиромаштва
Стручњаци говоре можда и о неколико стотина хиљада људи, зависно од динамике кризе
Због кризе изазавне епидемијом корона вируса хрватском друштву прети права експлозија сиромаштва, упозоравају стручњаци.
Све ће зависити од тога колико ће дуго трајати криза коју је изазвала пандемија, посебно на тржишту рада, преноси портал index.hr и додаје да ће много тога зависити и од државе, односно од мера које ће она спровести како би спречила падање стотина хиљада грађана у затворени круг сиромаштва.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/10/09/sponzorstvo-akademije-rebraca-1200x628_2.jpg?itok=ZP3PCNOb)
Mozzart стипендира, ти тренираш са Жељком Ребрачом!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/10/09/profimedia-0534210803.jpg?itok=Mw_j_Yrl)
Премијерка најавила нови ПРОГРАМ ЗА ПРЕПОРОД СЕЛА СРБИЈЕ: Веома важна тема долази на ред!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/03/26/budestag_2_0.jpg?itok=gZ3RD5rL)
ПРОДУЖЕТАК ПРАВИЛА ЗА ЗАПАДНИ БАЛКАН: Постављен је само један услов за рад у Немачкој
Колико би сиромашних у Хрватској могла произвести корона криза, нико се у овом тренутку не усуђује да прогнозира. Ипак, саговорници портала упозоравају да су најугроженије групе незапослени, којима корона криза додатно умањује шансе за ново запослење, затим радно неактивно становништво, као и старији грађани и запослени у делатностима које је корона криза бацила на колена, попут туризма, угоститељства, саобраћаја и осталих услуга.
- Тешко је у овом тренутку прогнозирати колико би људи у Хрватској због корона кризе могло пасти у сиромаштво, али јасно је да ће тај број расти. Све ће зависити од раста незапослености и смањења плата које је у делу привреде већ поцело. Ако дође до значајнијег смањења укупних доходака и већег раста незапослености, то ће многе гурнути у сиромаштво. Ту говоримо можда и о неколико стотина хиљада људи, зависно од динамике кризе - каже Предраг Бејаковић из Института за јавне финансије.
Професор социјалне политике на загребачком Правном факултету Зоран Шућур сматра да је кретање сиромаштва повезано најприје са стањем на тржишту рада и да ће све зависити од тога шта ће се догађати с радним местима.
Велики ризик
Према подацима које објављују ДЗС и Евростат, Хрватска по проценту грађана којима је сиромаштво реална претња спада међу чланице ЕУ с великим ризиком од сиромаштва.
У 2018. години у ризику од сиромаштва било је 19,3 одсто хрватских грађана или готово сваки пети. То је више од просека ЕУ, који је износио 17 одсто и знатно више него у Словенији, у којој је стопа ризика од сиромаштва износила 13,3 одсто, и Мађарској, у којој је ризик од сиромаштва представљао претњу за 12,8 одсто грађана.
- У Хрватској стопа ризика од сиромаштва већ годинама износи између 19 и 21 одсто, што значи да је сиромаштво реална претња за отприлике петину становника. Но, ако се обистини негативан сценарио на тржишту рада и ако крене масовније смањење плата, онда би ризик од сиромаштва свакако порастао и сиромаштво би могло, иако се то сада не може тачно прогнозирати, представљати опасност и за сваког четвртог грађанина - напомиње Бејаковић.
И Бејаковић и Шућур упозоравају да се ускоро одмрзавају и кредитне обавезе и да ће за многе грађане то представљати велики удар на кућне буџете.