КВАДРАТ У СРБИЈИ ИДЕ КАО АЛВА А ЦЕНА ПАПРЕНА: Карантин изазвао хаос са некретнинама - последице ће се тек видети
Поскупљење квадрата током прошле и ове године практуично се могло пратити из месеца у месец.
Иако се очекивало да корона криза обори цене некретнина, као што се десило и након економске кризе из 2008. године, раст незапослености као и лични банктори широм света, сада ипак нису довели и до пада вредности квадрата.
ОВАКО ЋЕ ИЗГЛЕДАТИ ЛУКСУЗНА "МАРИНА ДОРЋОЛ" Од зеленила се не види бетон, а тај део Београда постаће ПРАВА АТРАКЦИЈА (ФОТО)
ОД ВРАЊА ДО СРЕМСКЕ МИТРОВИЦЕ НИЧУ НОВА НАСЕЉА: У Србији се тренутно гради 7.000 станова за војску и полицију
ПРЕМИЈЕРКА БРНАБИЋ О ИЗГРАДЊИ ХИДРОЕЛЕКТРАНЕ БУК БИЈЕЛА "Није ми јасно противљење Бошњака на рационалном нивоу"
Напротив, цене станова широм света, али и у Србији континуирано расту, а у појединим градовима у нашој земљи поскупљење је могуће пратити чак из месеца у месец. И оно што је можда и најважније, оцена је да тренутна дешавања не би требало да доведу до балона који би могао да пукне.
Истраживања показују да је тржиште некретнина у свету практично доживело процват цена какав није забележен у последње две деценије. У 37 земаља чланица Организације за економску сарадњу и разво,ј цене некретнина скочиле су у просеку 6,7 посто у четвртом кварталу 2020. у односу на исто тромесечје 2019. године.
Цене су расле и у САД и у Кини, али и земљама попут Немачке, Новог Зеланда, Перуа...
Стручњаци истовремено процењују да овај балон неће тако брзо пући. Како пише CNN, очекује се да ће појачана тражња за кућама трајати ове и идуће годин,е те да би 2023. могло да завлада затишје, али не и већи пад цена. Аргументи су да је задуживање и даље јефтино, као и да би додатни скок активности на тржишту могли да имамо са попуштањем корона кризе и након отварања граница.
- Људи панично купују некретнине. То још нисам видео - каже Хенри Прајор, агент из Лондона. Цена кућа у Британији порасла је прошле године 8,5 посто, највише од 2014. године. И у Америци се није толико куповало од 2006. године. Цене су скочиле за девет посто и даље расту, а сада је просечна цена америчке куће на рекордном нивоу - око 330.000 долара.
Квадрат у Србији скупљи за 30 одсто
Готово исту слику имамо и у Србјији. Посматрајући нашу земљу, цене некретнина константно расту. За неколико последњих година квадрат је поскупео за око 30 одсто у просеку. Вредност тржишта некретнина само за последњих годину дана увећана је за фантастичних 100 милиона евра на 4,2 милијарде евра и оно што је охрабрујуће - тражња наставља да расте.
Поскупљење квадрата током прошле и ове године практуично се могло пратити из месеца у месец. Тако су, рецимо, и до 5 процената за прва четири месеца ове године поскупели станови у београдским општинама Вождовцу, Новом Београду и Миријеву.
Квадрат је и у Новом Саду "отишао" за исто толико, док је у Нишу у појединим деловима града од децембра забележен раст од чак 30 одсто. За Дурлан и Палилулу у Нишу просечно је цена порасла за 15 одсто. У Крагујевцу цене стагнирају, док су у Панчеву за последњих пет месеци порасле чак 10 процената.
- Цене некретнина у Србији диктира тржиште некретнина. У ситуацији кад је понуда станова и кућа на продају ограничена, а потенцијалних купаца има, дакле има потражње, дешава се оно што се дешава и на осталим економским тржиштима: цена робе, у овом случају некретнина, расте - кажу на portalu Nekretnine.rs.
Потпредседник Грађевинске коморе Србије Горан Родић, указује на чињеницу да је велики број грађана који желе да спасу девизну штедњу, уложио исту у некретнину.
- Основни разлог овакве потражње за становима је жеља људи да се реше своје девизне штедње, за коју готово да нема камате. Неизвесност курса евра и долара, те страх да уштеђевина може да нестане гура грађане ка улагању у некретнине, каже Родић.
Слично мишљење има и Милић Ђоковић, стручњак за некретнине. Он узрок раста цена види у недостатку сигурних инвестиционих прилика за грађане и ниске каматне стопе на стамбене кредите.
- Цене некретнина скачу због пораста цене капитала. Кредити и новац су тренутно јефтини, камате на кредите се крећу између 2,5 и 3 одсто, а ситуација је таква да људи немају где да сигурно уложе сем у некретнине. Приградска насеља су повољнија "обичним", просечним грађанима који не могу да приуште куповину станова на атрактивним локацијама у граду, каже Ђоковић.