Кошта 200 динара: ИЛЕГАЛНО продају ДЕЦИ производ ОПАСАН по здравље, последице могу бити ФАТАЛНЕ
Постоји ризик од трајног инвалидитета
Петарде у Србији су багателне, лако доступне и екстремно опасне, о чему сведоче примери да су довеле до катастрофалних повреда и одраслих, а камоли деце којима се, и поред забране, и даље легално продају.
Прочитајте и:
"Зоља", "Мини командос", "Мали рафал", "Биг бенг" или чувена "Црна удовица" - неке су од врста петарди које се могу наручити преко интернета, а продају их фирме које имају и своје објекте широм Србије, тргујући пиротехником под паролом "Купи легално - користи безбедно".
Наиме, пре четири године у Србији је донет закон по коме се петарде могу продавати само у објектима који имају дозволу за то. Иако на тим радњама пише да је продаја пиротехнике "забрањена лицима млађим од 18 година" и трговци тврде да се тога стриктно придржавају, јасно је да су у огромном проценту корисници петарди деца.
- Сви ти објекти који махом сезонски раде пред Нову годину имају потребне дозволе за легално пословање и испуњавају прописане услове, али је проблем двоструки. Прво, сигурни смо да продавци, који махом раде на одређено за минималац и којима посао зависи од нивоа продаје, пиротехнику продају и деци која уђу у радњу. То је, међутим, могуће доказати и санкционисати само ако се у тренутку такве продаје затекнемо на лицу места, а јасно је да то није увек могуће. Други проблем је у самим родитељима који купују петарде деци, а онда их пуштају да их малишани сами употребе, што у највећем броју случајева и доводи до повреда - кажу тржишни и комунални инспектори.
Због "забаве" која кошта пар десетина или стотина динара, међутим, последице могу бити катастрофалне и трајне.
Зарађују више него дилери дрогом: Ево шта је АПСОЛУТНИ ХИТ на српском ЦРНОМ тржишту!
- Најчешће повреде због употребе петарди, односно њихове експлозије, јесу повреде шаке. Од опекотина, које су у овом случају чак и најбенигнија врста повреде, до повреда које за последицу имају ампутацију целог или дела прста. Следи често пуцање бубне опне, с обзиром на то да се петарда држи у висини главе, као и повреде ока због распрскавања - каже др Ненад Савић, ортопед ваљевске болнице.
Ортопедске повреде, како напомиње, могу носити озбиљне последице - од ограничености покрета шаке, до трајног инвалидитета изазваног ампутацијом, ако је смрскана читава кост или ако су уништене васкуларне структуре.
- Наравно да много више интервенција имамо код малишана, али о каквој опасности је реч боље сведочи пример повреде код одраслих. Лане смо имали случај младића у пуној снази којем је експлодирана петарда готово уништила шаку. После санације повреда ипак је остао без пола палца и кажипрста, као и последњег чланка средњег прста - наводи др Савић, додајући да највећи број повређених у сале ургентног центра стиже у време новогодишњих и божићних празника када се петарде највише и користе.
Држава најављује оштрије казне за употребу пиротехнике које ће изменом закона бити пооштрене са 10.000 до 50.000 динара, на висину од 50.000 до 100.000 динара.
- Када је реч о малолетницима, за њих ће одговорност сносити родитељи, старатељи, усвојитељи, који ће плаћати ову казну или ће обављати друштвено користан рад од 40 до 120 сати - најавила је раније државна секретарка МУП-а Биљана Поповић Ивковић.
Кутија и за 200 динара
Петарде се већ извесно време пазаре на улици или код Кинеза, с обзиром на то да су им цене и у легалној продаји багателне. Паковање од 100 комада "једно пуцање" стаје 200, "три пуцања" 270, а "пет пуцања" 320 динара. Чувене старе зелене петарде по паковању од 100 јединица такође коштају симболичних 100 динара, док оне најјаче са спектакуларним именима, које су најчешће и узрок најтежих повреда, стају од 20 до 60 динара по комаду.