Крах једне од највећих туристичких агенција утицаће и на грађане у Србији: Ево на који начин!
Банкрот најстаријег британског туроператера Томаса Кука одразиће се не само на путнике него и на економије многих земаља, па и на Србију.
Можемо да очекујемо да цене аранжмана скоче, рекао је председник Јуте Александар Сеничић.
- Није преко ноћи. То је компанија са великом историјом и идеологијом која је била примерена неком другом времену. Хели су да се укључе у нове трендове и последњих десетак година су кренули да купују све мале туроператере што по Енгелској, што по Европи, па и веће. Ушли су у власништво две велике авио -компаније и желели су да имају све под једним кровом - објашњава Сеничић.
У сусрет изборима стигла нова обећања: Британце очекује КРАЋА РАДНА НЕДЕЉА
Пиће или луксуз: Продаје се НАЈВРЕДНИЈА КОЛЕКЦИЈА ВИСКИЈА! Почетна цена НЕКОЛИКО МИЛИОНА ДОЛАРА
ТАЛАСАЊЕ АКЦИЈА: Европске берзе у паду, на Волстриту МЕШОВИТО
Како подсећа, велики новац је уложен у онлајн резервационе системе који немају директну везу са њима, али су они већински власници или сувласници.
- Ово је један веома ризичан посао. Када радите са милионима путника у току године, може да се деси да из неких непредвиђених околности не продате све те аранжмане. Довољно је једне године да не продате пар десетина хиљада кревета и да имате минус од пар десетина милиона евра. То повлачи онда и празна места на авионима и тако даље, а када се покрене серија, не може тек тако да се прекине. Може да се откаже, или да се настави вожња, макар то било десет људи - прича он.
По правилу, велике компаније не отказују летове због свог положаја на тржишту и надају се да ће то покрити из неких других прихода.
- Ништа се није десило преко ноћи. Тај губитак од милијарду и нешто је настао у последњих десетак, петнаест година, нису могли да испрате планове који се задали и то је то - каже нам Сеничић.
На питање да ли је јавност могла бити упозорена, каже да је то врло тешко, иначе, до овога не би долазило.
- Они су се вероватно до последњег момента надали да ће нешто успети. Рачунали су на свој интегритет, величину, да ће можда наићи неки инвеститор, али то се није десило иако су преговарали са неколико улагача са Блиског и Далеког истока. Међутим, очигледно нико није желео да уђе у фирму која се на тај начин распада. То је велики систем, када бисте јавно саопштили проблем, не бисте забележили ниједан динар прихода, нико не би ништа уплаћивао - изричит је Сеничић.
Он даље објашњава да ће се банкрот компаније више одразити не на путнике него на привреде земаља у којим Енглези највише летују - Шпанију, Португал, Грчку и Италију.
- Они плаћају годину уназад, дакле ове године су плаћали за 2018. То ће се лоше одразити на комплетне економије земаља, не само на најпопуларније међу западњацима, већ и на, на пример, нашу земљу.
Он додаје да по нас односно наше туристе то значи или већи број смештаја или поскупљење аранжмана. С тим да је извеснији овај други сценарио.
- Због повећања капацитета, можда можемо да добијемо нешто јефтиније аранжмане. Али ово може утицати на хотелијере да буду ригорознији да траже уплате унапред, што ће онда наравно поскупети услове пословања и самим тим и дићи цену аранжмана - прецизира он.
- То у овом тренутку не знамо, али биће занимљиво видети како ће да се решава овај проблем компаније. Њихов Гарантни фонд не укључује 90 одсто ствари, питање је како ће неке људе вратити редовним линијама. Мислим да ће то бити агонија - каже Сеничић.
Да ли ће веће плате у јавном сектору донети ПОВИШИЦЕ И КОД ПРИВАТНИКА?
Обећања су најслађе лажи: Лекција из рушевина Нотр Дама - не рачунај на помоћ богаташа!
Нафта "пала" испод 64 долара: Саудијска Арабија брже од очекиваног обнавља производњу!
Томас Кук, један од најстаријих британских туроператера, управљао је хотелима, одмаралиштима и авио-компанијама за 19 милиона људи годишње у 16 земаља, наводи британска агенција.
Финансијски колапс биће велики ударац за хотелијере, пошто многи аранжмани за одмор нису унапред плаћени. Очекивано је да многи хотели укњиже губитке везане за уплате аранжмана за одмор у последња два месеца, што значи много милиона евра. Из грчког ресорног министарства већ су најавили да ће се хотелијери обратити судовима како би покушали да наплате новац који им дугује Томас Кук.
Тренутно, више од 500.000 хиљада Енглеза је негде на путовању, а само у Дубровнику и Грчкој је заробљено више од 50.000 људи. Синдикати и британска опозициона Лабуристичка странка позвали су владу да финансијски интервенише како би спасила радна места ако компанија не успе прикупити потребна средства из приватног сектора.
БОНУС ВИДЕО: КАКО ЈЕ НАСТАО ГАСТАРБАЈТЕР? Тог октобра 1968... (ВИДЕО)