КРЕДИТ И ДО ТРИ МИЛИОНА ЕВРА: Банке објавиле камате из пакета помоћи привреди
Држава даје гаранцију
У пакету државе вредном 5,1 милијарду евра, који је објављен као велика помоћ привреди од предузетника и малих и средњих предузећа па све до великих компанија, а примљен са такође великим задовољством привредника у вези мера, али и скепсом у вези са ефиканошћу и брзином примене, банке су пристале да дају две милијарде евра кредити привреду уз државну гаранцију.
Стиже НОВЧАНА ПОМОЋ за пољопривреднике: Обезбеђени и кредити на три године, камата један одсто
РЕКОРДНИХ 22 МИЛИОНА НЕЗАПОСЛЕНИХ У АМЕРИЦИ: САД на ивици нове "ВЕЛИКЕ ДЕПРЕСИЈЕ"
Табаковић: Србији се предвиђа ПУН ОПОРАВАК следеће године
Клијенти могу да добију кредит до износа четвртине свог годишњег прихода за 2019. годину, а максимално три милиона евра, саопштено је из Удружења банака Србије, након што је министар финансија Синиша Мали јуче представио усвојену гарантну шему Владе.
Банке ће кредите клијентима који задовоље још неке услове дати уз повољне каматне стопе. А оне износе збир једномесечног белибораплус 2,5% банчине марже за кредит у динарима, односно збир тромесечног еурибора и 3% марже за кредит у еврима.
Према тренутном стању то је 3,42% камате на кредите у динарима, јер је једномесечни белибор (Белграде Интербанк Offered Рате је референтна каматна стопа која се рачуна се као аритметичка средина каматних стопа по којима првокласне српске банке међусобно позајмљују у динарима) је тренутно мањи од 1%.
За кредит у еврима, каматна стопа је 2,75%, јер је тромесечни еурибор (европска међубанкарска каматна стопа) тренутно између 0,25% и 0,3%.
Кредити из гарантне шеме одобраваће се малим и средњим предузећима, предузетницима и регистрованим пољопривредним газдинствима. Кредити ће се одобравати на рок до 36 месеци што укључује и грејс период од 9 до 12 месеци. Наравно, што је почек дужи, већа ће бити и рата кредита када почиње да се отплаћује.
- Банке деле судбину грађана и привреде ове земље и у потпуности подржавају активности Народне банке и Владе Србије на умањењу ефеката кризе, односно на њеном што бржем превазилажењу. Наш заједнички циљ је пре свега очување ликвидности привредних субјеката, што бржи излазак из кризе и на крају висок раст у следећој години за који очекујемо да може да достигне прогнозираних 7,1% - рекао је Владимир Васић, генерални секретар Удружења банака Србије.
Банке су раије већ саопштиле да нече кредите давати баш свима, и поред делимичне гаранције Владе (24%), и поставиле су генерални минимум услова да би се за њих аплицирало.
Основни услов је да у периоду пре пандемије фирме немају дугове које нису платиле на време - тј. да су редовно измиривале обавезе према држави, банкама и запосленима.
Из УБС наглашавају да је банкарски сектор Србије раније спровео мораторијум у отплати раније узетих кредита, чиме је грађанима и привреди Србије већ пружио подршку у вредности око 2 милијарде евра.
Да ли су ови кредити повољни или не зависи пре свега од услова под којима су се предузећа тадуживала досад, али и по којима би иначе могла дасе задуже. Нека велика предузећа која вероватно могу да се задуже повољније, као компаније у оквиру МК Групе, већ су рекла да поздрављају мере Владе, али да неће користити ове кредите.
Други, они мањи, ће прво посегнути за кредитима Фонда за развој, који су такође у пакету мера Владе. Тамо је камата само 1% на кредите, рок је такође до 36 месеци а грејс период до дванаест месеци, а кредити се одобравају и враћају у динарима.
Право да поднесу захтев за кредит по овом програму, имају предузетници, микро, мали и средњи привредни субјекти, као и задруге, а који су регистровани у Агенцији за привредне регистре и другом релевантном регистру и који доставе званичне редовне финансијске извештаје за претходне две године.
Овај услов о финансијским извештајима не примењује се, наравно, на предузетнике који немају обавезу подношења финансијских извештаја.
Кредит се може одобрити само ако је у званичним финансијским извештајима привредног субјекта у две године исказан добитак, односно за једну може да буде исказан нето губитак али да је остварен пословни добитак.
Фирме такође не могу да буду "у тешкоћама", односно да над њима није покренут стечајни поступак, да се над њима не спроводи поступак за унапред припремљени план реорганизације или да на снази нису мере из унапред припремљеног плана реорганизације (UPPR), да се над њиме не спроводи план реорганизације или да на снази нису мере из плана реорганизације, финансијско реструктурирање или поступак ликвидације.
И још један важан услов, бар је тако најављено, је да из Централног регистра обавезног социјалног осигурања не стигне допис да је фирма за више до 10% смањила број радника на одређено и неодређено време радника (отпустила их) на дан 16. март 2020. године и у току току коришћења кредита.
Око 450.000 компанија у Шпанији дало је привремени ОТКАЗ радницима, касни помоћ са бироа за незапослене
ВЕЛИКА НОВОСТ У СРБИЈИ! Да ли знате да сада можете да сипате гориво преко апликације?
ХРВАТСКА СВЕ ВИШЕ ТОНЕ: Спољни дуг ДУПЛО ВЕЋИ у односу на Србију, иако има упола мање становника
СРБИЈИ НЕ ТРЕБА ПОМОЋ ОД ММФ: Новац неће ни Турска, а наша земља тек има дебео разлог за "НЕ"
ЛЕПА ВЕСТ ЗА ФИРМЕ: МУП Србије омогућио потврде за СВЕ КОМПАНИЈЕ које конкуришу на тендерима у иностранству