Кренула ЖЕСТОКО У НАПАД: Овако Кина постаје СВЕТСКА ЕКОНОМСКА СИЛА! (ВИДЕО)
Кинеска привреда једна је од најбрже расућих привреда на свету, која бележи невероватан раст и претендује да претекне САД на листи највећих светских сила
Међународни монетарни фонд оценио је у у јулу ове године да кинеска привреда наставља да бележи снажне резултате и предвидео раст бруто домаћег производа (БДП) те земље у овој години од 6,6 одсто, нешто ниже од прошлогодишњих 6,9 одсто.
РАДОСНЕ ВЕСТИ ЗА СРПСКЕ ВОЗАЧЕ: Цена ГОРИВА поново у ПАДУ! Појефтинили и БЕНЗИН И ДИЗЕЛ!
Нова прогноза ММФ-а је непромењена у односу последњу пројекцију кинеског економског раста коју је ова међународна финансијска институција дала у мају. ММФ је претходно у јануару повисио процену раста БДП-а Кине за 2018. годину, након што је економија те земље неочекивано убрзала експанзију прошле године.
- Кина је на историјској прекретници. Након деценија брзог раста, власти су сада фокусиране на висококвалитетан раст. Кинески развојни пут у наредним деценијама ће одредити управо то да ли ће и како ове реформе бити спроведене - навели су тада из ММФ-а.
Снажна приватна потрошња помогла је убрзању привредног раста, док је раст малопродаје благо успорио на 10,2 одсто у 2017. години, према званичним подацима кинеске владе, али свакако је веома приметан раст који је Кина остварила од 1990. године.
Бруто домаћи производ (БДП) је сума финалних добара која су произведена и услуга (производних и непроизводних) које су пружене у једној земљи у одређеном временском периоду (најчешће годину дана). То је економски израз који представља укупну продукцију финалних роба и услуга, остварену у националној економији, без обзира на власништво. То подразумева да БДП укључује вредност продукције страних лица у земљи, а искључује активности фирми у власништву домаћих резидената у иностранству. БДП представља укупно створен домаћи доходак.
Друга највећа економија света је порасла за 6,8 одсто у прва три месеца на годишњем нивоу, што је на нивоу из претходног квартала и незнатно ниже од укупног раста оствареног у целој прошлој години од 6,9 процената, показали су подаци кинеског Државног завода за статистику.
НОВИ РАЈ ЗА ТУРИСТЕ: У овој земљи се гради метропола која ће бити ПОПУЛАРНИЈА ОД ДУБАИЈА (ФОТО)
Повећање бруто домаћег производа (БДП) је надмашило званични циљ владе за 2018. годину од око 6,5 процената.
Промет у малопродаји је повећан за 9,8 посто у односу на децембарски ниво од 9,4 процента, док је промет у електронској трговини скочио за 35,4 одсто, што је за 3,3 одсто више него у претходном кварталу. Инвестиције у фабрике, у некретнине и у осталу фиксну имовину порасле су 7,5 одсто у односу на раст од 7,2 одсто у 2017. години. Фабричка производња је у посматраном кварталу увећана за 6,8 одсто у односу на годину дана раније.
Раст извоза од 10,8 одсто је, такође, помогао подизању БДП-а, упркос повишеним тензијама у трговини са САД у првој години мандата председника Доналда Трампа.
- Национална економија је одржала стабилан замајац и снажан развој - наводи се у извештају кинеског Националног бироа за статистику из јануара ове године.
Професор Економског факултета у Београду Љубодраг Савић тврди да је разлика између кинеског и америчког БДП-а реална, али да верује да ће кинески БДП до 2020. године превазићи САД.
- САД расте успорено, а кинески убрзано, само је питање када ће се изједначити. Русија је ту доста сиромашнија, али не можете ни да поредите Русију која има 145 милиона становника са Кином која има преко милијарду људи, као што нема смисла поредити појединачне земље са групацијама земаља - објашњава професор Савић.