Квадрат скупљи за 10 одсто, ево шта је ПОДИГЛО ЦЕНУ НЕКРЕТНИНА
Цене станова у порасту
Цене станова у новоградњи у просеку су више од 10 до 13 одсто, показују нови подаци Републичког завода за статистику, а како тврде агенти на овом тржишту, купци некретнине виде као добру инвестицију.
Просечне цене станова новоградње у првој половини године кретале су се у интервалу од 360 евра по метру квадратном у Тутину, до скоро 3.000 евра у београдској општини Савски венац, показују најновији подаци Републичког завода за статистику. Најскупљи квадрати тренутно у Србији продати су на локацији "Београда на води" где је неколико станова, који ће се тек градити, продато по цени већој од 7.000 евра по квадрату.
- Цене новоградње стално скачу, пре свега у Београду и Новом Саду јер добар део купаца у томе види инвестицију за будућност. Помогли су и јефтинији стамбени кредити. Цене новоградње скочиле су у просеку 10 одсто за разлику од прошле године, око 200 милиона евра се трговало више, што је рекордан раст у последњих десетак година - рекао је Милан Бојић, трговац некретнинама из Београда.
ВЕЛИКА ПРИЛИКА ЗА ДОМАЋЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ: Шведска ОТВАРА ВРАТА за српско воће
ОВО СУ НАЈТРАЖЕНИЈИ ПОСЛОВИ У СРБИЈИ: Ако се њима бавите СИГУРНО ИМАТЕ ЗАПОСЛЕЊЕ, а за многе НЕ ТРЕБА ДИПЛОМА
Најмање станова има тамо где их људи највише траже, на Старом граду и Врачару квадрата новоградње нема испод 1.800 евра.
- Цене су ипак нереално високе, настављаће још да расту али не пуно. Ове године остварен је промет од 1,8 милијарди евра. Међутим, темпо раста цене квадрата не иде у корак са стопом раста привреде нити са животним стандардом - изјавио је Бојић.
Продаја станова новоградње регистрована је у 68 општина и градова Србије. Површина у просеку је износила 53 квадрата. У Београду је у првој половини ове године продато 8.800 станова, а просечна цена била је 1.700 евра. На појединим микролокацијама у близини центра у Новом Саду цена квадратног метра новоградње иде и на око 2.000 евра.
- Инвеститори су подигли цене, много се више станова гради, али тржиште је и даље гладно. Цене новоградње скочиле су драстичније него староградње. Ситуација у Новом Саду је таква да понудите стари стан уз улагања до 100 евра по метру квадратном и нови који је скупљи за 400 евра по квадрату на истој локацији, купци ће се већином одлучити за нови. Добар део њих то купује као инвестицију, пре него да ставе паре у банку. Ко год има нешто у сламарици или прода кућу и њиве на селу, купује стан у граду. Доста је и новца са стране, из Босне, Црне Горе и наше дијаспоре - каже Владимир Рафајловић, менаџер агенције из Новог Сада.
Како ће тећи изградња гасовода "Балкански ток" од Турске до Србије: Познат датум када гас стиже у нашу земљу!
У ЈЕКУ НАФТНЕ КРИЗЕ! Руси објавили колике су им резерве "црног злата" - Американци у чуду!
Време је за куповину! Продају се одузети аутомобили: Купите ауто за само 140 евра!
У Новом Саду станове тренутно доста пазаре и запослени у ИТ индустији, обично величине око 80 метара квадратних.
У Суботици цена квадрата новоизграђеног стана је 805 евра, у Зрењанину 840, у Сремској Митровици 760 а у Шапцу 880 евра. У Чачку је квадрат 860 евра, док је јефтинији у Зајечару (580 евра), Лесковцу (640 евра) и у Врању (700 евра).
Куповина за кеш
Ипак, станови се и даље најчешће купују за готов новац, као инвестиција, било да га купују ради рентирања или касније продаје. Тек сваки пети купац стан пазари на кредит. По подацима RZZS просечна цена купљеног стана на кредит је 1.300 евра по квадрату.